ارتباط با ما

info@dokmeh.coŸ“¬

معرفی 12 آرکتایپ برند یا کهن الگو در عصر دیجیتال

در این مقاله از وب سایت شرکت طراحی وبسایت دکمه قصد داریم شما را با مفهوم اصطلاحی رایج در برندینگ آشنا کنیم : آرکتایپ برند! در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با 12 نوع آرکی تایپ یا کهن الگو آشنا شوید.

معرفی 12 آرکتایپ برند یا کهن الگو در عصر دیجیتال توسط شرکت طراحی وبسایت دکمه

آرکی تایپ یا آرکتایپ برند چیست؟

قبل از معرفی 12 کهن الگو لازم است توضیح کوتاهی از آرکی تایپ ها بدهیم تا با مفهوم و معنی دقیق آن‌ها در دنیای برندینگ آشنا شوید. وقتی با این مفهوم آشنا شوید، می‌توانید از آن برای رشد و توسعه برند خود در عصر دیجیتال به‌خوبی استفاده کنید.

کهن الگو مفهومی است که با استفاده از آن می‌توانید برند شخصی و برند سازمانی و درواقع شخصیت برند خود را شکل دهید و به جامعه هدفتان معرفی کنید. در واقع به کمک آن‌ها می‌توانید برندینگ خود را به جریان بیندازید.

آرک تایپ برند مفهومی است که به شما کمک می‌کند تا یک برند قوی را در مسیری مشخص و طبق معیارهای مورد نظر با پرسونای مخاطب خود، به بازار معرفی کنید. از طریق آن‌ها می‌توانید رنگ، فرم و ویژگی‌ها و درنهایت شعار برند خود را تعیین کنید.

پس به‌طور خلاصه آرکی تایپ برند را این‌گونه تعریف می‌کنیم : مفهومی است که به رشد و توسعه برند شما کمک می‌کند. شناخت آرکیتایپ دیگران به ما کمک می‌کند تا بتوانیم رفتارهای آن‌ها درک و پیش‌بینی کنیم.

ویژگی‌های کهن الگو یا آرکی تایپ برند

قبل از برقراری ارتباط با دیگران باید بتوانیم به‌طور واضح به آن‌ها بفهمانیم که ما چه کسی هستیم و چه ویژگی‌هایی داریم. در این صورت است که می‌توانیم ارتباطی مؤثر و دوسویه با افراد و سازمان‌ها برقرار کنیم.

در دنیای کسب و کار نیز اینکه بتوانید به‌طور واضح به جامعه هدف و مشتری، برندینگ خود را معرفی کنید، موجب جذب آن‌ها خواهید شد. پس خصوصیات برند خود را بشناسید تا بتوانید یک آرکی تایپ برند قوی و منحصر به فرد برای خود انتخاب کنید.

تاریخچه نظریه آرکتایپ برند

اولین بار نظریه آرک تایپ توسط یونگ، روان‌پزشک و فیلسوف سوئیسی مطرح شد . او معتقد بود برخی مفاهیم بدون نیاز به یادگیری‌ در ذهن همه افراد فارغ از ملیت و فرهنگ، به‌طور یکسان معنی می‌شوند. به زبان ساده‌تر آرک تایپ ها یا کهن الگو ها، همان الگوهای ذهنی‌ای هستند که بر رفتار یک انسان هم تأثیر می‌گذارند.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با برندینگ در عصر دیجیتال مقاله قبلی از وب سایت شرکت طراحی وبسایت دکمه در زمینه دیجیتال برندینگ را مطالعه کنید.

این مفهوم در زمینه‌های مختلف از جمله برندینگ و رشد و توسعه برند هم ‌کاربردهای زیادی دارد. اگر هر کسب‌وکاری با مفهوم این واژه در حوزه برندینگ آشنا باشد، می‌تواند ارزش‌ها و اهدافش را بر اساس آن شکل دهد و به موفقیت بیشتری برسد.

درواقع آرک تایپ ها به برندها کمک می‌کنند که درست شناخته شوند، مثلاً یک برندی می‌تواند باهوش باشد یا خیلی ساده و معصوم و باید در همه ابعادش هم این موضوع را نشان دهد. از لوگو تا لحن صحبت در شبکه‌های اجتماعی، که باعث می‌شود ما تصویر درستی از آن برند در ذهنمان شکل بگیرد.

12 آرک تایپ برند در عصر دیجیتال

در این بخش با وب سایت شرکت طراحی وبسایت دکمه همراه باشید تا با 12 نوع آرکی تایپ برند رایج در عصر دیجیتال آشنا شوید.

آرک تایپ یا آرکیتایپ برند و نقش آن در برندینگ و رشد و توسعه برند

آرکی تایپ معصوم ( Innocent )

اگر فیلم فارست گامپ (Forrest Gump) را دیده باشید، شخصیت اصلی یعنی تام هنکس (Tom Hanks) به خوبی نوع معصوم را نشان می‌دهد.

این نوع ساده و خوش‌بین است. شاد است و دوست دارد دیگران را هم شاد کند. بزرگ‌ترین هدفش رضایت مشتری است. برای برندهایی در زمینه زیبایی و مراقبت‌های پوستی مناسب است. Avveno و Dove از جمله معروف‌ترین برندهایی هستند که از این نوع آرک تایپ استفاده می‌کنند.

آرکی تایپ دانا ( Sage )

این نوع به دانای کل و حکیم بودن شناخته می‌شود. میل به یادگیری و به اشتراک گذاشتن دانششان را دارند. هیچ کاراکتری در دنیای فیلم و سریال بهتر از یودا Yoda) ) در فیلم جنگ ستارگان ( Star Wars ) آرکیتایپ سیج رو نمی‌تواند توصیف کند.

این نوع دنبال حقیقت است و بزرگ‌ترین ترسش نادانی است. مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و شبکه‌های خبری بهترین گزینه‌ها برای انتخاب آرکیتایپ دانا هستند. از معروف‌ترین برندهایی که دارای آرک تایپ دانا هستند، می‌توانیم به Google و شبکه خبری CNN اشاره کنیم.

کهن الگو کاشف ( Explorer )

کاشف تشنه کشف کردن و ارتباط با طبیعت است. این آرکیتایپ به ماجراجو و یاغی شهرت دارد. طبیعت تنها جایی است که به آن‌ها حس خانه می‌دهد. بهترین کاراکتر این آرک تایپ، هریسن فرد ( Harrison Ford ) در فیلم ایندیانا جوینز ( Indiana Jones ) است.

نوع کاشف مناسب برندهایی است که در زمینه تجهیزات فضای باز یا سفرهای ماجراجویانه فعالیت دارند. برای مثال Jeep و The North Face برندهایی هستند که از این آرکتایپ استفاده می‌کنند.

قانون‌شکن ( Outlaw )

دنبال میوه‌های ممنوعه است، چارچوب شکن و بی‌پرواست. کاراکترهایی مثل زورو و رابین‌هود مثالی مثبت از این آرک تایپ برند است و جوکر مثال یک شخصیت منفی. قانون‌شکن‌ها دنبال انتقام و انقلاب هستند و بزرگ‌ترین ترسشان ناتوانی است.

برندهای موتور و ساخت‌وساز گزینه‌های مناسبی هستند برای انتخاب این آرک تایپ. برندهای معروفی مثل Harley Davidson و Diesel Jeans از این نوع پیروی می‌کنند.

کهن الگو جادوگر ( Magician )

جادوگرها رویاهایی دارند که دیگران تحققش را امکان‌پذیر نمی‌دانند. شعارشان این است که همه‌چیز می‌تواند اتفاق بیفتد. آن‌ها اعتقاد دارند جادو، تکنولوژی‌ای است که به‌وسیله‌ی آن رؤیاها به واقعیت تبدیل می‌شوند.

کاراکتری که می‌تواند آرکی تایپ جادوگر را توصیف کند، گندالف ( Gandalf ) در فیلم ارباب حلقه‌هاست ( Lord Of The Rings ). برندهایی که در حوزه سرگرمی و زیبایی فعالیت می‌کنند، بهتر است که از این نوع آرک تایپ استفاده کنند. معروف‌ترین برندی که از جادوگر استفاده می‌کند، کمپانی Disney است.

آرک تایپ قهرمان ( Hero )

آن‌ها می‌خواهند دنیا را به‌جای بهتری تبدیل کنند. قهرمان‌ها همیشه برنده هستند. عاشق قدرت‌اند و دوست دارند به دیگران هم انگیزه و قدرت بدهند.

کاراکتر راسل کرو ( Russell Crowe ) در فیلم گلادیاتور ( Gladiator ) به‌درستی توصیف‌کننده‌ی این آرک تایپ است. این آرکتایپ مناسب برندهایی است که در زمینه لباس ورزشی، تجهیزات و فضای باز فعالیت می‌کنند.

از برندهای مشهور آرک تایپ قهرمان به Nike ، adidas و Fedex می‌توانیم اشاره کنیم.

عاشق ( Lover )

عاشق‌ها رابطه بسیار صمیمی و نزدیک با افراد، با کارشان، با هر آن چیزی که اطرافشان هست، دارند. برندهایی که آرکیتایپ عاشق دارند، در ارتباط با مشتریانشان مثل یک دوست رفتار می‌کنند.

نزدیک‌ترین کاراکتر به این آرکتایپ، نقش مرلین مونرو ( Merilyn Monroe ) در فیلم بعضی‌ها داغش را دوست دارند ( Some Like It Hot ) را می‌شود معرفی کرد.

آرکتایپ عاشق بیشتر در برندهای جواهرسازی و فشن کاربرد دارد. نمونه برندهای معروف این نوع Chanel, Alfa Romeo و Victoria’s Secret هستند.

آرکیتایپ دلقک ( Jester )

در یک جمله دنبال سرگرمی و در لحظه زندگی کردن است. هیچ‌کس بهتر از جیم کری ( Jim Carrey ) در فیلم کارآگاه حیوانات ( Pet Detective ) نمی‌تواند کاراکتر Jester را بازی کند. به نظر می‌رسد دلقک‌ها هیچ‌وقت بزرگ و جدی نمی‌شوند.

این نوع برای شیرینی‌پزی‌ها و کمپانی‌هایی که وسایل بازی کودک تولید می‌کنند، گزینه مناسبی است. برندهای معروفی مثل M & M’s و Geico نمونه‌هایی از این نوع هستند.

آرکی تایپ همه‌پسند ( Everyman )

یک انسان کاملاً معمولی مثل بقیه است. اعتقاد دارد که همه حقوق یکسانی دارند. ویل اسمیت ( Will Smith ) در فیلم در جستجوی خوشبختی ( the Pursuit of Happiness ) به‌خوبی این آرکتایپ را به تصویر می‌کشد.

برندهایی که نیاز عمومی جامعه هستند و قیمت مناسبی هم دارند بهتر است از این نوع استفاده کنند. مثل برندهای مربوط به خانه و خانواده و لباس‌های راحتی. IKEA و Target از معروف‌ترین برندهای آرکیتایپ Everyman هستند.

آرکتایپ مراقبت‌کننده (Caregiver)

شخصیت از خود گذشته و عاشق محافظت و مراقبت از دیگران در برابر صدمات هستند. دوست دارند که افراد را زیر بال‌وپر خود بگیرند تا زمانی که قوی شوند و بتوانند از خودشان محافظت کنند.

بهترین مثال از این نوع در دنیای فیلم و سریال، نقش رابین ویلیامز ( Robin Williams ) در فیلم پچ آدامز ( Patch Adams ) است. برندهایی که در زمینه تحصیل، خدمات اجتماعی و سلامت فعالیت می‌کنند، گزینه‌های مناسبی برای انتخاب این آرکی تایپ هستند. Unicef و Toms از برندهای مطرح Caregiver هستند.

آرک تایپ حاکم ( Ruler )

آن‌ها می‌دانند برای جلوگیری از آشوب، باید کنترل امور را دست بگیرند. اکثراً نقش مدیر، رهبر یا والد را ایفا می‌کنند. کاراکتر دن کارلیون ( Don Corleone ) در فیلم پدرخوانده ( The Godfather ) ، تصویر درستی از این آرکی تایپ را نشان می‌دهد.

در دنیای برندینگ، کمپانی‌های ماشین، ساعت و لباس‌های لوکس و هتل‌های مجلل مناسب این نوع هستند. Louis Vuitton, Rolex و Mercedes-benz از آرکتایپ حاکم استفاده می‌کنند.

کهن الگو خالق ( Creator )

اگر قابل تصور هست، پس خلق شدنی هم هست. این شعار آرکتایپ خالق هست. این آرکیتایپ سازنده؛ هنرمند و رؤیاپرداز هم نامیده می‌شود. پابلو پیکاسو ( Pablo Picasso ) معرض این آرکتایپ هست. برندهای هنری، طراحی، تکنولوژی و بازاریابی مناسب این آرکتایپ هستند. Lego, Apple و Adobe کمپانی‌هایی هستند که از این آرک تایپ استفاده می‌کنند.

در شبکه های اجتماعی با شرکت طراحی وبسایت دکمه همراه باشید تا با سایر نکات مهم در رشد و توسعه برند و اصول برندینگ در عصر دیجیتال آشنا شوید.