ارتباط با ما

info@dokmeh.co📬

9 نکته برای خلق ایده در طراحی وب سایت

در این مقاله از وب سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت طراحی سایت دکمه ۹ نکته کاربردی برای خلق ایده در طراحی وب سایت و طراحی سایت فروشگاهی ، زمانی که احساس می کنید گیر کرده اید و دیگر ایده ای به ذهن تان نمی رسد، معرفی کرده ایم. اگر یک طراح سایت هستید یا به این حوزه علاقه مندید تا انتها با ما همراه باشید.

 خلق ایده در طراحی وب سایت در شرکت طراحی سایت دکمه در تهران

چالش های توسعه و طراحی وب سایت حرفه ای

توسعه و طراحی وب سایت عالی می تواند دشوار باشد. وقتی نتوانید ایده هایی خلاقانه براساس تقاضا ایجاد کنید، ممکن است احساس کنید گیر کرده اید و ناامید شوید. اگر در حال حاضر و یا گاهی اوقات چنین احساسی دارید، این مقاله می تواند به شما کمک کند.

در ادامه تعدادی راهکار عملی برای غلبه بر این احساس ارائه کرده ایم. اگر آماده اید شروع کنیم!

به منظور کمک به شما در ارائه ایده های خوب برای طراحی سایت، با نکات کاربردی و جالب برای طراحی وب سایت و طراحی سایت فروشگاهی شروع می کنیم که می توانید بلافاصله برای بهبود آنچه در حال کار هستید، استفاده کنید.

۱: از تابلوهای Mood در پینترست استفاده کنید

پینترست یک ابزار عالی برای ایجاد تابلوهای خلق و خوی است. می توانید مطالب بصری را که فکر می کنید در پروژه شما مفید خواهد بود یا به فکر شما جهت می دهد، جمع آوری کنید. این موارد می توانند تصاویر، طراحی های رنگی، طرح بندی، وب سایت های موجود و موارد دیگر باشند.

یک mood board به عنوان یک مرکز اصلی الهام بخش برای طراحی شما عمل خواهد کرد. همچنین می توانید آن را با مشتریان یا همکاران خود به اشتراک بگذارید تا آنها نیز بتوانند در مطالب خود از آن کمک بگیرند.

۲: یک برنامه گام به گام ایجاد کنید

یک ضرب المثل وجود دارد که می گوید: شکست در برنامه ریزی، برنامه ریزی برای شکست است! این امر در طراحی سایت نیز صادق است. اگر ایده در طراحی وب سایت تان به نتیجه نرسیده، شاید به این دلیل باشد که شما هنوز با اصول اولیه مواجه نشده اید. تنها زمانی که اصول اولیه وجود داشته باشد، می توانید کارهای خلاقانه ای انجام دهید.

در ادامه بیان کرده ایم که برنامه ریزی چگونه می تواند باشد :

تعیین هدف وب سایت : شما باید بدانید که سایت واقعا چه کاری را انجام می دهد و شما چه خواسته ای از آن دارید. اهداف خود از داشتن سایت را باید مشخص کنید. اهداف خوب باید دارای این ۵ ویژگی باشند : خاص، قابل اندازه گیری، دست یافتنی، مناسب و به موقع.

نقشه خرید را ترسیم کنید : علاوه بر هدف کلی، باید مشخص کنید که می خواهید بازدیدکنندگان از چه راهی استفاده کنند. از زمانی که به سایت شما وارد شدند تا هر هدفی که در نظر دارید. به این ترتیب، می توانید یک ساختار ایجاد کنید تا آنها را در این مسیر راهنمایی کنید.

یک راهنمای استایل داشته باشید : ایجاد یک راهنمای استایل به شما کمک می کند که در طراحی خود ثابت قدم باشید. فونت ها، رنگ ها و سایر عناصر، طراحی را تعریف می کند. استفاده از چنین راهنمایی باعث می شود در طول کار به ویژه کار با دیگران، هماهنگ و متحد باشید.

برای سئو برنامه ریزی کنید : برنامه ریزی برای سئو بسیار مهم است. یک نقشه وب سایت ایجاد کنید تا بدانید چگونه اطلاعات خود را برای بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو تنظیم کنید.

اگر به طراحی وب سایت و طراحی سایت فروشگاهی علاقه مندید پیشنهاد می کنیم مقاله “طراحی سایت با قالب آماده و مزایا و معایب آن” از بلاگ وب سایت شرکت طراحی سایت دکمه را نیز مطالعه کنید.

۳ : ابتدا بر ساختار تمرکز کنید

درست مانند برنامه ریزی، تمرکز بر ساختار وب سایت نیز به شما کمک می کند تا از فرآیند تکراری و اشتباه فاصله بگیرید و دیدی جامع به طراحی داشته باشید. این موضوع به شما کمک می کند تا با وسیله ای متفاوت از رایانه تان کار کنید.

به عنوان مثال، با ایجاد طرح روی کاغذ با یک قلم، می توانید رنگ ها و سایر جزییات را فعلا فراموش کنید. اگر از فلیپ چارت ها یا وایت برد استفاده می کنید، می توانید کل کار را مشارکتی کنید.

یک تمرین عالی می تواند کشیدن وب سایت روی کاغذ یادداشت باشد. این کار شما را مجبور می کند که به موارد ضروری پایبند باشید. یکی از انواع آن، این است که ابتدا طرح خود را در سایه های خاکستری ایجاد کنید و بعدا رنگ را اضافه کنید. به این ترتیب، مجبور می شوید بدون تکیه بر رنگ، یک سلسله مراتب بصری ایجاد کنید.

 ایده در طراحی وب سایت در یلاگ آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه

اگر تمایل زیادی به استفاده از رایانه خود برای طراحی دارید، می توانید از “squint test” استفاده کنید. این تست به این صورت است که از صفحه نمایش دور شده و چشمان خود را خیره کنید. تصویر تار، چیزی که بیشتر از همه در سایت شما مشهود است را نشان می دهد و آنچه که بازدیدکنندگان در ابتدا ممکن است متوجه آن شوند.

۴: به استانداردهای وب بچسبید !

این موضوع در طبیعت طراحان است که بخواهند خلاق باشند و به طور کلی چیز خوبی است. به خاطر داشته باشید که لازم است محدودیت هایی را برای خلاقیت تعیین کنید.

به عنوان مثال، در طراحی وب سایت به خصوص طراحی سایت فروشگاهی ، تعدادی استاندارد وجود دارد. بازدیدکنندگان به طراحی های خاص و عناصر وب سایت عادت دارند. وقتی این قوانین را بیش از حد نقض کنید، ممکن است باعث شوید آنها گیج شوند و وب سایت را ترک کنند.

از جمله استانداردهای تعیین شده می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • ثبات در برندینگ و طراحی در همه صفحات
  • لوگوی وب سایت در گوشه بالا سمت چپ
  • اطلاعات تماس در بالا سمت چپ یا مرکز
  • ناوبری اصلی در بالای صفحه
  • عنوان اصلی/ ارزش پیشنهادی و CTA درصفحه اصلی
  • قابلیت جستجو در هدر صفحه
  • آیکون شبکه های اجتماعی در پاورقی وب سایت

۵: بر دکمه های مینیمالیسم و CTA تمرکز کنید

هنگامی که هدف سایت و صفحات خود را بدانید، به شما این امکان را می دهد تا از همه چیزهایی که خدمت خاص و سودی برایتان ندارد، خلاص شوید. این موضوع طراحی شما را ساده می کند و در نگاه مخاطب دلپذیرتر می شود.

گوگل نیز این موضوع را تایید کرده و اعلام کرده است که پیچیدگی بصری با جذابیت وب سایت ارتباط منفی دارد. به طور خلاصه، مردم نمی خواهند غرق شوند! ساده سازی طراحی سایت روی موارد دیگر از جمله سرعت سایت نیز تاثیر مثبت می گذارد.

در این بخش چند مورد را مطرح کرده ایم که با خیال راحت می توانید آن ها را از سایت حذف کنید:

موارد منو : قطعا می خواهید که دیگران بیشتر در سایت تان کاوش کنند. با این حال، یک منوی بیش از حد شلوغ می تواند بسیار گیج کننده باشد و تاثیرات منفی داشته باشد. باز هم بهتر است به ملزومات پایبند باشید!

ستون های فرعی: تعداد زیادی از وب سایت ها به تدریج نوار کناری را کنار گذاشته اند. شما هم به سایتتان نگاه کنید ببینید در نوار کناری خود چه چیزی دارید؟ آیا واقعا وجودشان مهم است؟

اصطلاحات دست و پا شکسته : همان چیزی که در مورد عکس ها وجود دارد، در مورد زبان نیز صدق می کند. استفاده بیش از حد از عبارات، کلیشه ها، و کلمات توخالی باعث می شود افراد هیجان چرخش در سایت را از دست بدهند. استفاده از آنها را متوقف کنید، بخشی از شخصیت خود را در نوشته هایتان تزریق کنید، کلمات قدرتمند و همچنین کپی رایتینگ را یاد بگیرید.

۶: با موبایل شروع کنید

دستگاه های تلفن همراه جهان را به طوفان کشانده اند! در حال حاضر، افراد بیشتر با استفاده از تلفن ها و تبلت ها در اینترنت گشت و گذار می کنند تا لپ تاپ و رایانه.

علاوه بر این، گوگل اعلام کرده که در حال ارائه ایندکس براساس تلفن همراه قبل از دسکتاپ است. به این معنی است که موتور جستجو، هر وب سایت را قبل از هر چیز براساس سازگاری با موبایل رتبه بندی می کند. اگر کار خود را به درستی انجام ندهید، در رتبه بندی جستجو ضربه خواهید خورد.

به همین دلیل، هنگام طراحی وب سایت، ایده خوبی است که ابتدا با حضور تلفن همراه شروع کنید. از این پس، کاربران تلفن همراه مشتریان اصلی شما خواهند بود. بنابراین، بهتر است قبل از هر چیز اعتماد و رضایت آن ها را جلب کنید.

در عین حال، اینکه اول نسخه موبایل را طراحی کنید، به شما کمک می کند تا بر موارد ضروری تمرکز کرده و در مورد هدف خود از طراحی وبسایت یا طراحی سایت فروشگاهی بیشتر فکر کنید. سپس می توانید با بزرگتر شدن اندازه صفحه، عناصر بیشتری را باز کرده و اضافه کنید.

۷: به قالب بندی محتوا توجه کنید

قالب بندی محتوا برای طراحان وب یک ابزار دست کم گرفته شده است. محتوا مهمترین عنصر سایت شما است، چه در قالب پست های بلاگ و چه در سایت فروشگاهی.

در نهایت، محتوا همان چیزی است که می خواهید بازدیدکنندگان از آن استفاده کنند. اما متاسفانه در حال حاضر انقدر افراد اشباع شده اند که تعداد کمی همه چیز را در صفحه شما می خوانند. در عوض اکثر بازدیدکنندگان اسکن می کنند. علاوه بر این، تمایل دارند این کار را با الگوی F شکل انجام دهند.

به این معناست که شما باید محتوای خود را با عادات مصرفی آنها مطابقت دهید تا تاثیرگذارتر شود.

 ایده در طراحی سایت فروشگاهی

اصول قالب بندی تولید محتوا در طراحی سایت

در ادامه نحوه انجام این کار را توضیح داده ایم:

عناوین : سرفصل ها راهی عالی برای تجزیه محتوا هستند. بسیاری از خوانندگان از عناوین به عنوان نقاط لنگر برای اسکن استفاده می کنند! و فقط قسمت هایی را که برای آنها جالب به نظر می رسد، می خوانند. بنابراین حتما از عنوان ها به صورت توصیفی استفاده کنید.

از پاراگراف ها و لیست ها استفاده کنید : هیچ کسی تمایلی ندارد یه قطعه طولانی متن بخواند. پاراگراف ها محتوا را به قطعات کوچک تقسیم می کنند. بعد از هر نقطه، یک پاراگراف جدید را شروع کنید. همچنین لیست ها نیز عملکرد مشابهی دارند و دسترسی به اطلاعات را بیشتر می کنند، از آنها نیز استفاده کنید.

در رسانه ها و تصاویر صرفه جویی نکنید : اطلاعات بصری برای مغز انسان بسیار بیشتر از متن قابل دسترسی هستند. به همین دلیل، ایده خوبی است که از تصاویر و سایر رسانه ها برای تاکید بر نکات ذکر شده، در محتوای خود استفاده کنید. همچنین، یک روش عالی برای تجزیه قطعات طولانی متن است.

فونت های خود را بهینه کنید: استفاده از فونت ها نیز بر خوانایی تاثیر زیادی می گذارد. مهم ترین ابزارهایی که در این زمینه دارید اندازه و ارتفاع خط است. حداقل ۱۶ پیکسل را انتخاب کنید.

۸: طراحی یک صفحه ای را امتحان کنید

در طراحی وب سایت باید یک دلیلی به مردم بدهید تا کل صفحه شما را پیمایش کنند. مثلا اگر وب سایت فروشگاهی دارید، صفحه خریدتان نباید به اینگونه باشد که خریدار از چندین صفحه بگذرد تا خریدش را نهایی کند. بهتر است همه چیز را در یک صفحه قرار دهید حتی اگر آن صفحه خیلی طولانی شود!

۹: از تست A/B استفاده کنید

گاهی اوقات هنگام ارزیابی ایده در طراحی وب سایت، تصمیم گیری در مورد راه درست دشوار است. مثلا تغییراتی ایجاد می کنید اما از تصمیم خود مطمئن نیستید.

تست A/B می تواند راهی عالی برای مشاهده آنچه وب سایت شما را بهتر می کند، باشد. به این معنی است که نسخه های مختلف طرح خود را به صورت تصادفی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید، سپس نحوه واکنش آنها را بررسی کنید و براساس نتایج می توانید تصمیم گیری کنید.

تقریبا می توانید هر چیزی را آزمایش کنید. از طراحی کل صفحه برای تغییر رنگ و CTA گرفته تا تصاویر، عنوان مقاله و فونت. همه اینها می تواند تفاوت بزرگی در عملکرد یک صفحه ایجاد کند.

در شبکه های اجتماعی نیز با آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه همراه باشید تا از جدیدترین تکنولوژی ها و ایده ها در طراحی وب سایت آگاه شوید.