ارتباط با ما

info@dokmeh.co

تغییرات روند طراحی وب سایت در سال ۲۰۲۱

روند طراحی وب سایت دائماً در حال تغییر است و در سال ۲۰۲۱ نیز این تغییرات ادامه پیدا خواهد کرد، لذا با توجه به افزایش استفاده از وب سایت های بلاگی و وب سایت های فروشگاهی در دنیای امروز و تنوع در طراحی ها در این مقاله از بلاگ آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت طراحی سایت خلاق دکمه برآن شدیم تا به معرفی جدیدترین ترندهای طراحی وبسایت در ۲۰۲۱ بپردازیم.

روند طراحی وب سایت در سال ۲۰۲۱ در آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه در تهران

بررسی روند طراحی وب سایت

امسال، بسیاری از طراحان آزمایش های جسورانه ای را در طراحی وب سایت انجام داده اند، آن ها قوانین طراحی را نقص کرده و سبک های جدیدی را اختراع کرده اند و در این طرح ها بیش تر از طراحی صنعتی و چاپی الهام گرفته اند، برخی نیز همچنان از فونت ها و مینیمالیسم که در چند سال گذشته بسیار محبوب بوده، استفاده می کنند.

با نگاه دقیق به طراحی می توان فهمید که رویکردهای طراحی بیش از هر زمان دیگری تغییر یافته اند. اما در پشت این تنوع زیبایی شناسی و رویکردها، شکاف فزاینده ای نهفته است. در حالی که طراحی UX و تمرکز آن بر قابلیت استفاده و عملکرد به طور فزاینده ای رایج شده است، افزایش انعطاف پذیری فنی در دسترس طراحان باعث شده گروه دیگری تمرکز بیشتری را بر طراحی وب به عنوان یک رسانه هنری داشته باشند.

همه اینها بدان معناست که سال 2021 در طراحی فوق العاده است. روزهای یک رویکرد واحد در مورد وب و طراحی در آن به پایان رسیده است. آنچه باقی مانده بسیار ظریف تر و بسیار جالب تر است.

روندهای طراحی سایت در سال 2021

بیایید نگاهی به روند طراحی وب سایت برتر در سال 2021 بیندازیم. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

1: برگشت حالت تاریک

اپل و گوگل تقریباً همزمان تنظیمات حالت تاریک را در سال 2019 منتشر کردند و وب سایت های محبوبی را توسعه دادند که تم های متفاوتی با در نظر گرفتن شرایط کم نور در طراحی آن ها استفاده شده بود.

اما استفاده از حالت تاریک بیش تر از این گسترش یافت. مثلا در 1997، پس زمینه های تاریک و رنگ های نئون از انحصار وب سایت های Geocities خارج شد و در سال 2021 طراحان زیادی از این حالت استفاده کردند.

امسال تعداد بسیار زیادی از طراحان وب سایت هایی با مضمون تیره منتشر کرده اند و طراحی آنها فقط برای استفاده در نور کم نیست. در واقع پس زمینه های تیره دوباره برگشته اند. DevArt Google و Two Chimps Coffee دو نمونه عالی از این سبک هستند.

روند طراحی سایت در شرکت طراحی سایت خلاق دکمه

2: فونت Didone

طراحان به طور گسترده در 2019 شروع به استفاده از طرح های مختلف در تایپوگرافی کردند سرعت این تغییرات در سال 2021 حتی بیشتر شد. در این سال زیرمجموعه خاصی از فونت معروف به Didones ترند شده اند.

فونت Didone دارای اشکالی باریک و بلند، سرکش های عمودی و ضخیم و خطوط افقی نازک می باشد. چاپگرها فونت Didones را در اوایل دهه 1800 رواج دادند و این نوع فونت در سال 2021 دوباره مورد استفاده قرار گرفت.

لوگوهای Allswell ، Vox و Winc نمونه های قابل توجهی از این سبک هستند، همچنین بسیاری از استارتاپ های فناوری، مانند Skillshare و Robin، از Didones به عنوان فونت ثانویه استفاده می کنند تا به برندهایی که کمی سرد و رباتیک هستند، کمی حس انسانیت وارد کنند.

اگر در حوزه دیجیتال مارکتینگ مشغول به کار هستید مقاله چگونه با بازاریابی ایمیلی ترافیک وب سایت را افزایش دهیم؟ از بلاگ آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه را از دست ندهید.

3: فونت های خیلی بزرگ

فونت Didones تنها روند طراحی تایپوگرافی در سال جاری نیست. در اوایل سال 2021، سایتهای متعددی از فونت های خیلی بزرگ استفاده کردند.

در بسیاری از موارد، طراحان اندازه فونت ها را آنقدر بزرگ می کنند که یک یا دو خط از متن می تواند تمام صفحه را پر کند. طراحان اغلب این روند را با رنگ های جذاب و تصاویر مربوط به موضوع ترکیب می کنند. دوچرخه های کابوی نمونه ای فوق العاده از این سبک است.

4: سبک های وینتیج

فونت ها مواردی نیستند که از سال های قبل در حال بازگشت هستند. سبک های وینتیج نیز امسال به طرز چشمگیری بازگشته اند.
با توجه به شروع دوباره استفاده از رنگهای سایکدلیک دهه 60 و رنگهای زمینی گرمتر دهه 70 تا حس آرکید در دهه 80 و بافتهای گرانج دهه 90، می توان گفت امسال یک سال نوستالژیک است.

برخی از این طرح ها، مانند بازی اسکیت بورد گوچی، تقلیدی هستند، اما برخی دیگر، مانند طرح های تنس و نودی جینز، به صورت متفاوت تری به نمایش در آمده اند.

این موارد به نوعی نوستالژی محسوب می شوند. نوستالژی، یک ابزار فروش قدرتمند بود و برندهای معروف مانند اپل، نایک و اینستاگرام سالهاست با موفقیت از آن استفاده می کنند. با این حال، روند استفاده از نوستالژی در حال افزایش است و به نظر می رسد که سبک های وینتیج همیشه بخشی از طراحی وبسایت را در دهه آینده به خود اختصاص خواهند داد.

جهت آشنایی بیشتر با طراحی وبسایت پیشنهاد میکنیم مقاله دلایل افت رتبه وب سایت در گوگل از بلاگ شرکت طراحی سایت خلاق دکمه را نیز مطالعه کنید.

5: استفاده از بُعد

در اوایل سال 2021، بسیاری از برندها طرح هایی با سبک سه بعدی مصنوعی ارائه کرده که از لایه ها و سایه ها برای ایجاد جلوه های چند بعدی استفاده می کند.

صفحه اصلی سایت FullStory نمونه بارزی از سبکی است که در آن هر یک از گرافیک ها دارای سایه های مبهم و واضح، لایه های متعدد و ترکیبی از عکس ها و عناصر گرافیکی می باشند. حتی یک فونت ثانویه Didone-Esque نیز برای اندازه گیری مناسب وجود دارد.

6: مینیمالیسم بولد

مینیمالیسم امسال نیز همانند سالهای گذشته محبوبیت خود را حفظ کرده است. در واقع، بسیاری از سایت های مینیمالیستی جسورانه تر عمل کرده و فقط روی تایپوگرافی سنگین و رنگ های اشباع شده تکیه می کنند. سایت Third & Grove یک مثال فوق العاده است که شامل بلوک های رنگی با نمای متناوب و فونت Didone می باشد.

به عنوان مثال، Innovation is Hard، به طور کامل از تصاویر اجتناب کرده، اما به جای آن از انیمیشن برای بیان داستان استفاده کرده است..

در حالی که مینیمالیسم ممکن است در سال 2021 نوآورانه به نظر نرسد، اما همچنان در حال رشد و تکامل است و اگر طراحان همچنان از آن با چنین تأثیر چشمگیری استفاده کنند، مینیمالیسم احتمالاً در سالهای آینده باقی خواهد ماند.

7: تم های آینده نگر (و طرح های رنگی)

به نظر می رسد که سبک های علمی تخیلی در سال 2021 به طرز چشمگیری در حال بازگشت هستند.

از طراحی های الهام گرفته از بشقاب پرنده ها مانند سایت BrightScout گرفته تا گرافیک استعمار فضا در InVision’s DesignBetter industry report، طراحان از فضا و موضوعات علمی تخیلی به عنوان پایه ای برای نوآوری استفاده می کنند، درست مانند کاری که طراحان دهه 1950 انجام دادند.

حتی دسته بندی های (موضوعات سایت) سنتی مانند خدمات مالی نیز در حال افزایش است و از طرح های رنگی درخشان برای روشن شدن سایت های مبهم استفاده می شود.

8: تصاویر انتزاعی

تصاویر انتزاعی که اغلب از سایه ها رنگی تشکیل شده اند، در سال 2019 در همه جا دیده می شدند. اگر اوایل سال 2021 نشانه ای باشد، این روند به رشد خود ادامه می دهد.

وب سایت هایی مانند GitHub و HelloSign از این تصاویر استفاده می کنند، در حالی که دیگران مانند Airtable کمتر با آن انس گرفته اند. با این حال صرف نظر از مزایای آن، به نظر نمی رسد که این روند به جایی برسد.

9: سه بعدی همه جانبه

کارشناسان سال ها افزایش عناصر سه بعدی در وب سایت های مدرن را پیش بینی می کردند. سال 2021 می تواند سالی باشد که این پیش بینی به واقعیت می پیوندد.

اکثر صفحات محصولات موجود در Google Store از عناصر سه بعدی برای نشان دادن طراحی صنعتی محصولات فیزیکی گوگل استفاده می کنند، و حتی شرکت های SaaS مانند Shopify در حال ایجاد عناصر تعاملی سه بعدی هستند.

10: قصه گویی تجربی

سال 2021 همچنین می تواند اوج قصه گویی آنلاین تجربی و تعاملی باشد. به عنوان مثال سایت هایی مانند Defeat Boco از یک رابط کتاب داستان کارتونی برای رواج تکنیک های تجربه کاربر استفاده می کنند و سایت های دیگری مانند TraffickWatch به موضوعات سنگینی مانند قاچاق انسان به سبک مستند می پردازند.

این نوع داستان نویسی طولانی بیش تر در ژورنال ها و مجلات چاپی رواج داشت، اما با کم شدن محبوبیت رسانه، دیدن آن ها در وب سایت ها، فوق العاده است.

تماس با شرکت طراحی سایت خلاق دکمه

همان طور که اشاره شد طراحی سایت از مهمترین فاکتورهای اولیه برای حضور در دنیای دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی آنلاین است. پس بهتر است قبل از هرچیز به فکر یک طراحی منحصر به فرد و جذاب باشید. این کار را با خیال راحت به شرکت طراحی سایت خلاق دکمه بسپارید و از نتیجه کار لذت ببرید.

جهت مشاهده نمونه طراحی های انجام شده توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه می توانید به صفحه مربوط به پروژه ها در وب سایت و یا به شبکه های اجتماعی دکمه مراجعه کنید.

با تشکر از همراهی شما با شرکت طراحی سایت دکمه