ارتباط با ما

info@dokmeh.co¬

ریتنشن مارکتینگ چیست و چه کاربردهایی دارد

اگر شما فردی هستید که با دنیای دیجیتال مارکتینگ آشنایی دارید، پس حتماً نام ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی بازگشتی برای حفظ مشتری به گوشتان خورده است. قطعاً می‌دانید که برای حضور فعال و ماندگار در دنیای بی‌انتهای بازاریابی دیجیتال باید هر روز اخبار و تکنولوژی‌های جدید آن را دنبال کنید تا در این بازار رقابتی از رقبای خود عقب نمانید.

در این مقاله از وب سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه می‌خواهیم شما را با یکی از جدیدترین استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم. نام جالبی دارد بازاریابی برگشتی !

قبل از هر چیز اجازه بدهید به شما بگوییم ریتنشن مارکتینگ چیست و چه مفهومی دارد، در ادامه به بررسی کاربردها و سایر ویژگی‌های آن نیز خواهیم پرداخت.


ریتنشن مارکتینگ چیست و چه مفهموی دارد


بیایید تعریف خود را با یک جمله تکراری شروع کنیم که قطعاً شما به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال یا فردی که به این حوزه علاقه‌مند است آن را شنیده‌اید : همان‌طور که می‌دانید برای هر کسب‌وکاری چه کوچک و چه بزرگ، چه قدیمی و چه جدید، هزینه جذب یک مشتری جدید تقریباً 5 برابر بیشتر از هزینه نگهداری مشتری‌های قبلی و بازگرداندن آن‌ها و حفظ مشتری است.


حالا با توجه به اهمیت نگه‌داشتن مشتریان قدیمی بیایید با تنها راهکار نگه‌داشتن و بازگرداندن آن‌ها آشنا شویم. بله همان‌طور که حدس می‌زنید بازاریابی بازگشتی راهکاری است که باید از آن استفاده کنید.

شاید اسم این روش برایتان عجیب و غریب باشد و یا فکر کنید نمی‌توانید آن را انجام دهید! اما لازم است بگوییم خیر! کافی ست تا انتهای این مقاله با آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه همراه باشید تا به شما یاد بدهیم که چگونه مشتریانتان را حفظ کنید، به سوددهی برسید و از همه مهم‌تر اینکه در هر کسب و کاری که هستید از رقبایتان عقب نمانید.


تعریف بازاریابی بازگشتی و کاربردهای آن


یک بار دیگر به عقب بازمی‌گردیم و به طور خلاصه تعریف کوتاهی از این استراتژی ارائه می‌دهیم :
بازاریابی بازگشتی عبارت است از به‌کارگیری روش‌ها و ابزارهای گوناگونی که به شما کمک می‌کند تا مشتریان و کاربرانی که قبلاً از طریق وب‌سایت، اپلیکیشن، شبکه‌های اجتماعی و یا کانال‌هایی دیگر با شما تعامل داشته‌اند و یا حتی محصولات و خدمات شما را خریداری کرده‌اند، دوباره به سمت شما بازگردند.


در واقع به عنوان یک بازاریاب دیجیتال به کمک این روش می‌توانید هرجایی که متوجه شدید مشتری از قیف فروش شما خارج شده است، آن را دوباره به قیف بازگردانید.این روش به شما کمک می‌کند تا بتوانید با مشتریانتان روابطی تعاملی و شخصی‌سازی شده برقرار کنید و به حفظ مشتری بپردازید.

پیشنهاد می کنیم مقاله گوریلا مارکتینگ که از جدیدترین روش های دیجیتال مارکتینگ است را مطالعه کنید.


3 استراتژی مؤثر برای موفقیت در ریتنشن مارکتینگ


بین انجام بازاریابی برگشتی و به خوبی انجام دادن آن تفاوت زیادی است! اما نگران نباشید ! آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه در این بخش هم به فکر شما بوده و 3 استراتژی خیلی خیلی مهم در انجام موفق ریتنشن مارکتینگ را برایتان توضیح می‌دهد.

اگر این 3 استراتژی را در استراتژی کلی بازاریاب دیجیتال خود بگنجانید، حسابی از رقبایتان جلو خواهید زد.

1. در فناوری‌های داده محور سرمایه‌گذاری کنید


این روش نوین در بازاریابی در جهت حفظ مشتری، خیلی چیزها را دربرمی گیرد! از نحوه برقراری ارتباط با مشتری در سطح فردی، شخصی و پیام‌رسانی گرفته تا پیشنهاد‌های ویژه در جهت رفع نیازهای آن‌ها. در دنیای رقابتی امروزی، سازمان ها با هر اندازه‌ای که باشند می‌توانند از روش‌های شخصی‌سازی استفاده کنند.

با این حال، برای شخصی‌سازی بازاریابی دیجیتال خود در سطح فردی با مشتریانتان، بهترین راه این است که در ابتدا با آن‌ها صحبت کنید، زیرا به اطلاعات و داده‌های مربوط به آن‌ها نیاز خواهید داشت.


خوشبختانه، شرکت‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیکی در میان اقیانوسی از داده‌های مشتری قرار دارند! اما مسئله اصلی تجزیه و تحلیل و برداشت بینشی عملی از این حجم از داده‌ها است که انصافاً کار آسانی هم نیست! اینجاست که علم داده‌کاوی برای تحلیل بیگ دیتاها به کمک شما می‌آید.


در گذشته فقط شرکت‌های بزرگی همچون آمازون از این علم استفاده می‌کردند، چون خیلی هزینه‌بر بود. اما الآن، بسیاری از سازمان‌ها از فروشندگان شخص ثالث کمک می‌گیرند تا داده‌های مشتری‌های خود را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کنند.

استودیو دکمه به شما پیشنهاد می‌کند که هرچه زودتر به دنبال سرمایه‌گذاری در فناوری و منابعی باشید که به کمک آن‌ها بتوانید داده‌های مشتری را بهتر جمع‌آوری و تجزیه‌ و تحلیل کنید، تا هم نتایج فوق‌العاده آن را ببینید و هم اینکه باعث بازگشت سرمایه (ROI) برای خود شوید.


2. از روش‌های جدید برای اندازه‌گیری ارزش مشتری‌های خود استفاده کنید


پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید در دنیای نوین مارکتینگ دیده شوید و از رقبا عقب نمانید حتماً نحوه اندازه‌گیری ارزش مشتری‌هایتان را دوباره و با متدهای جدید تعریف کنید. سنجش روش‌های جذب مشتری بسیار آسان است. اندازه‌گیری اینکه آن‌ها چقدر در اولین خرید خود هزینه می‌کنند در مقابل اینکه چقدر از هزینه خرید آن‌ها برابر با ROI شما می‌شود. محاسبه این‌ها بسیار آسان است.


به همین دلیل است که بسیاری از کمپین‌های بازاریابی به هر قیمتی که شده به دنبال جذب مشتری هستند. و فکر می‌کنند استفاده از تخفیفات و پیشنهادهای ویژه باعث کاهش سود شما خواهد شد! در صورتی که مشتری و مصرف‌کننده امروز بسیار هوشمند است و تخفیف‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند باعث پیشبرد فروش شما در دنیای رقابتی بازاریابی دیجیتال شوند.


این روزها قیمت‌گذاری‌ها به شدت رقابتی شده‌اند، به همین دلیل مشتریان امروزی اهمیت زیادی به پیدا کردن پایین‌ترین قیمت می‌دهند. پس وقتی صحبت از مشتری و مصرف‌کننده می‌شود، بازاریاب دیجیتال و بازاریاب سنتی باید همین کار را انجام دهند. اندازه‌گیری ارزش مدت ماندگاری مشتری (customer lifetime value (CLV)) نمایانگر سود خالص بالقوه در مدت زمانی است که هر شخص با برند و نام تجاری شما درگیر است.


استفاده از این روش برای اندازه‌گیری ارزش مشتری خیلی بهتر است زیرا بر ارزش مادام‌العمر یک مشتری و مصرف‌کننده تمرکز می‌کند، نه بر سود یک‌باره‌ای که از یک خرید حاصل می‌شود.


اما یک علت وجود دارد که بازاریاب دیجیتال ممکن است این روش را در دنیای مارکتینگ نادیده بگیرد! به این دلیل که اندازه‌گیری اثربخشی کمپین‌های نگهداری مشتری نسبت به اندازه‌گیری فروش یک‌باره، زمان بیشتری می‌خواهد و بیشتر طول می‌کشد. به همین دلیل اغلب این روش را نادیده می‌گیرند، با اینکه پیش‌بینی‌های بهتر و دقیق‌تری از میزان درآمد در آینده به شما می‌دهد.


3. اولویت‌هایتان را دوباره مرتب‌سازی کنید و تغییر ساختار بدهید


اغلب کسب و کارهای کوچک و بزرگ، اولویت‌های تجاری خود را بر اساس سودآوری رتبه‌بندی می‌کنند. همان‌طور که گفته شد، از آنجایی که اندازه‌گیری میزان ROI کار آسانی است، در بازاریابی دیجیتال، محاسبه آن را اولین اولویت می‌گذارند. یک بازاریاب دیجیتال هوشمند می‌داند که یادگیری این روش که از جمله جدیدترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است، به اندازه تحصیلات مهم است!


بر اساس گزارش eConsultancy ، 82 درصد از شرکت‌ها به این توافق رسیده‌اند که حفظ مشتری‌های قدیمی ارزان‌تر از جذب مشتری جدید است و این نوع بازاریابی یک روش مؤثر در این زمینه است.

سازمان‌ها و دیجیتال مارکترها باید بدانند که بازاریابی یک کار تمام وقت است و هرلحظه باید با علم روز آپدیت شوند تا از رقبا عقب نمانند. پس هر چه زودتر باید به فکر یادگیری و استفاده از بازاریابی بازگشتی بیفتید و نیروهای بازاریابی خود را بر انجام آن متمرکز کنید.


طبق آمارهای جدید در سال 2021 مشخص شده است که شرکت‌هایی که از این روش در مارکتینگ استفاده کرده‌اند، سود بسیاری کرده‌اند. البته اجرای آن تنها از طریق یک استراتژی بازاریابی آسان نیست، اما دستیابی به توانایی نگهداری مشتری هایی که به‌سختی پیدا کرده‌اید، قطعاً باید در اولویت بگذارید.


اهمیت ریتنشن مارکتینگ برای حفظ مشتری


آماده شنیدن یک راز مهم هستید؟؟ اگر جوابتان بله است، می‌خواهیم این راز را به شما بگوییم که طبق جدیدترین آمارهایی که به دست آمده ریتنشن مارکتینگ می‌تواند تا 69 درصد باعث سودآوری و فروش بیشتر شما شود.

پس اگر در اوضاع اقتصادی فعلی شما هم همچون خیلی از کسب و کارهای دیگر با کاهش فروش و سود مواجه شده‌اید، وقت آن رسیده که جدیدترین استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال را به کار بگیرید و از بازارهای رقابتی امروز عقب نمانید.


پس به‌طور قطع می‌توانیم بگوییم که بازاریابی بازگشتی علاوه بر اینکه باعث افزایش رضایت مشتری‌هایتان و حفظ مشتری می‌شود، با افزایش فروش هم ارتباط مستقیمی دارد. همچنین این روش به یک بازاریاب دیجیتال کمک می‌کند تا جلوی از دست دادن مشتری را بگیرد.


تا اینجای این مقاله از وب‌سایت آژانس دیجیتال مارکتنیگ دکمه یاد گرفتید که این روش نوین در بازاریابی چیست. حالا وقت آن رسیده که شما را با تکنیک‌های این استراتژی دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم.


روش‌های ریتنشن مارکتینگ در دنیای بازاریابی دیجیتال


درست است که بازاریابی بازگشتی یک روش جدید در دنیای بی‌انتهای بازاریابی است اما تاکنون چندین تکنیک و راهکار مؤثر برای به‌کارگیری آن معرفی شده است که در این بخش به‌طور خلاصه به معرفی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.


اما در مقالات بعدی از وب‌سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه به‌طور مفصل به معرفی و آموزش کامل هرکدام از این تکنیک‌ها خواهیم پرداخت. شاید الآن کمی برایتان زود باشد که با حجم زیادی از توضیحات از این روش جدید بازاریابی دیجیتال مواجه شوید!


راهکارهای بازاریابی برگشتی برای حفظ مشتری


در ادامه به‌طور خلاصه راهکارهای این روش جدید در بازاریابی دیجیتال برای حفظ مشتری را توضیح داده‌ایم :


1) تخفیفات و پیشنهادهای ویژه در ازای خرید خدمات و محصولات

با این کار به مشتریان خود می‌گویید که برایشان ارزش قائل هستید و باعث وفاداری آن ها می‌شوید.


2) خدمات سفارشی و ویژه

باشگاه مشتریانتان را راه‌اندازی کنید و از این طریق خدمات شخصی‌سازی شده به مشتریانتان ارائه دهید.


3) دارائه ابزارها و مشاوره‌های رایگان

یک سری از مشاوره‌ها و ابزارهایی که هزینه کمی برایتان دارند را به مشتری به‌صورت رایگان ارائه دهید تا از این طریق اعتماد او را جلب کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک برای وب‌سایت مشتری SSL بخرید! تأثیر این موارد را برای نگهداری مشتری دست‌کم نگیرید.


4) تخفیف برای همکاری در فروش

در ازای ارائه تخفیفات و پیشنهادهای ویژه به کاربرانتان از آن‌ها بخواهید تا شما را به دوستان و آشنایانشان معرفی کنند. حتی می‌توانید به آن‌ها پیشنهاد پورسانت هم بدهید. از این طریق با صرف کمترین هزینه از تبلیغات دهان به دهان نیز استفاده کرده‌اید.


5) در دسترس مشتری باشید

نهایت تلاش خود را بکنید تا خدمات 24 ساعته را برای مشتریان و کاربران خود فراهم کنید. هر زمان که با شما تماس گرفتند و یا درخواستی داشتند با خوش‌رویی پاسخ آن‌ها را بدهید تا باعث رضایت آن‌ها نسبت به خود شوید. این رضایت درنهایت منجر به حفظ مشتری خواهد شد.


6) پیاده‌سازی استراتژی‌های وفادار سازی برای حفظ مشتری

درست است که با وجود رقبای گوناگون در دنیای بازاریابی دیجیتال وفادار سازی مشتری کار سختی است، اما باید هرچه زودتر استراتژی‌های وفادار سازی را بکار بگیرید و با اعطای امتیازات ویژه باعث نگهداری و جذب بیشتر مشتری‌ها و درنهایت ماندگاری شوید.


7) مشتریان خود را سورپرایز کنید

خیلی راحت و تنها با تبریک تولد یا تبریک مناسبت‌های ملی به مشتریان و کاربران خود می‌توانید حس خوب رفاقت و صمیمیت را به آن‌ها منتقل کنید. و از این طریق باعث ایجاد وفاداری در آن‌ها شوید. همچنین از این طریق هر چند وقت یک‌بار نام و برند خود را برای آن‌ها یادآوری می‌کنید.

در شبکه های اجتماعی با دکمه همراه باشید تا از جدیدترین راهکارها و آموزش های دیجیتال مارکتینگ با خبر شوید.

فاطمه رهبری
27 جولای
بسیار عالی و مفید بود
1
پاسخ