ارتباط با ما

info@dokmeh.co“

مدیر سئو و متخصص سئو چه کارهایی انجام می دهند

اگر با دنیای بازاریابی دیجیتال آشنایی داشته باشید پس حتما عنوان شغلی مدیر سئو و متخصص سئو به چشمتان خورده است، در این مقاله از وب سایت شرکت طراحی سایت دکمه با ما همراه باشید تا با جزئیات این حرفه که مربوط به بهینه سازی موتورهای جستجو می شود، آشنا شوید.

مدیر سئو و متخصص سئو و تولید محتوا در آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت طراحی سایت دکمه

بهینه سازی موتورهای جستجو در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال یکی از نیازهای ضروری برای هر کسب‌وکار یا سازمانی است که می‌خواهد مورد توجه مصرف‌کنندگان امروزی قرار گیرد. هنگامی‌که صحبت از انتخاب شغل می‌شود که طیف گسترده‌ای از مجموعه مهارت‌ها را شامل می‌شود، دنیایی از امکانات وجود دارد. یکی از مهارت‌های موردنیاز در بازاریابی دیجیتال، متخصص سئو است.

امروزه بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای شرکتی که می‌خواهد دیده شود، یک امر ضروری شده است. مهارت‌های یک مدیر سئو و متخصص سئو در صنعت دیجیتال بسیار کاربردی و مفید می‌باشد. با اینکه بسیاری از تیم‌های تولید محتوا می‌توانند محتوای خوبی ایجاد کنند ولی اگر آن محتوا بدون سئو باشد، تمام تلاش‌های تیم بی‌نتیجه خواهد ماند.

دنیای اسرارآمیز سئو و بهینه ‌سازی سایت

هر جستجویی که توسط افراد در گوگل انجام می‌شود، به کلمات کلیدی بستگی دارد. کلمات کلیدی، نوع محتوایی که گوگل درنهایت به فرد ارائه می‌دهد را تعیین می‌کنند. گوگل از تکنیک‌های مختلف جستجو برای یافتن بهترین اطلاعات ممکن استفاده می‌کند و هرچه منبع اطلاعات بهتر باشد، در رتبه‌بندی گوگل، در سطح بالاتری قرار می‌گیرد.

به دست آوردن رتبه برتر آسان نیست چراکه گوگل از یک لیست متغیر الگوریتم برای یافتن بهترین نتایج برای نشان دادن به کاربران خود استفاده می‌کند و این امر باعث دشوار شدن شرایط برای اکثر شرکت‌ها شده است. سئو سایت می‌تواند کلمات کلیدی مربوط به یک کسب و کار خاص را به‌گونه‌ای بهینه‌سازی کند که آن محتوا در نتایج گوگل ظاهر شوند؛ هر چه این بهینه‌سازی بهتر باشد، رتبه محتوا نیز بالاتر خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با حوزه بازاریابی دیجیتال مقاله “9 نکته برای خلق ایده در طراحی وب سایت” از بلاگ وب سایت شرکت طراحی سایت دکمه را نیز مطالعه کنید.

تلاش برای رسیدن به رتبه بالا

تلاش برای موفق شدن در اینترنت تنها یکی از جنبه‌های بازاریابی آنلاین و دیجیتال مارکتینگ است. شما می‌توانید انواع ترافیک را به یک وب‌سایت هدایت کنید، اما اگر این ترافیک‌ها مناسب و مرتبط با هدف شما نباشند، موقعیت شرکت و سایت شما در اینترنت پیشرفتی نمی‌کند. افرادی که مدیر سئو هستند همه جنبه‌های جستجو را در نظر می‌گیرند و از استراتژی‌های مناسبی برای یافتن بازدیدکنندگانی که به خدمات خاصی نیاز دارند، استفاده می‌کنند.

درواقع سئو بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل می‌کند. باوجود میلیاردها صفحه وب، مدیر سئو، محتوا را برای جذب افراد مورد نظر به سمت یک وب‌سایت، مناسب می‌کند.

نقش مدیر سئو در دیجیتال مارکتینگ

در نگاه اول، شاید به نظر برسد مدیر سئو کاری مشابه با مدیر بازاریابی انجام می‌دهد چراکه هدف هر دوی آن‌ها یکی است (یعنی افزایش آگاهی و فروش). اما یک مدیر سئو نقش فناوری بیشتری داشته و ازاین‌رو کار او بسیار تخصصی‌تر است. وظایف کلی مدیر سئو عبارت‌اند از:
بهینه‌ سازی وب سایت، رسانه‌های اجتماعی و محتوا
مدیریت محتوای وب سایت
ایجاد و پرورش یک جامعه آنلاین
مذاکره در مورد بک لینک‌ها
ارائه استراتژی‌های سئو
سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی کمپین
نظارت بر وب سایت و تجزیه و تحلیل کاربران
مدیریت پروژه بازاریابی دیجیتال عمومی
جستجوی کلمات کلیدی
تحلیل بازار

مهارت‌ها و آموزش‌های مورد نیاز یک مدیر سئو

مدیران سئو علاوه بر اینکه باید با علم بازرگانی و بازاریابی آشنایی داشته باشند، باید از مهارت کافی در تعدادی از علوم کامپیوتری نیز برخوردار باشند. به گفته رند فیشکین، مدیرعامل و بنیان‌گذار Moz، نقش مدیر سئو T شکل است و به معنی داشتن سطح کمی از دانش در مجموعه گسترده‌ای از مهارت‌ها و داشتن دانش و توانایی بالا در یک مهارت (یا چند مورد) است.

نقش مدیر سئو مبتنی بر نتایج و ارائه شواهدی مبنی بر افزایش موفقیت‌آمیز موقعیت یک شرکت در رتبه‌بندی جستجو است. یک مدیر سئو باید ایده‌هایی برای تولید محتوا و برنامه‌ریزی‌هایی بر اساس تجزیه و تحلیل و داده‌ها ارائه دهد. هم‌چنین باید بتواند از ابزارهای تحلیلی مورد استفاده در صنعت به‌ویژه گوگل ادز و آنالیتیکس به‌خوبی استفاده کند.

بسته به موقعیت، ممکن است از شما خواسته شود که تجربه‌تان را در مدیریت پروژه‌ها نشان دهید. در این موقع شما باید رتبه‌های کسب‌وکارهای متعددی را که با موفقیت ارتقا داده‌اید، به آن‌ها نشان دهید. برخی کارفرماها ترجیح می‌دهند مدرک کارشناسی شما در رشته‌های علوم کامپیوتر، تجارت، بازاریابی و یا امور مالی باشد.

آنچه در کار از متخصص سئو انتظار می‌رود

جهان شما حول وب سایت‌ها و کلماتی می‌چرخد که افراد را وادار می‌کند روی لینک سایت شما کلیک کنند. شما باید برای یک پروژه جدید، سایت را ارزیابی و محتوای آن را بررسی کنید تا بتوانید مشکلات و کاستی‌های آن را شناسایی و برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

به گفته‌ی فیشکین: “آنچه که شما واقعاً باید انجام دهید، آگاهی کامل از صنعت و پیاده‌سازی تاکتیک‌ها بر اساس نیازهای صنعت می‌باشد.”

سئو یک فرایند در حال تحول است که بر اساس آنچه امروز و آنچه در آینده مورد نیاز است تغییر می‌کند. برای موفقیت در رتبه‌بندی گوگل، شما باید لیستی از پروژه‌هایی که می‌توانید انجام دهید تهیه کنید. این تاکتیک‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

وبلاگ‌های جدید، دسته‌بندی وبلاگ و محتوا
ایجاد یک انجمن آنلاین جدید
ارسال کتاب‌های الکترونیکی که همیشه خواندنی هستند

همچنین باید مخاطبان خود را نیز شناسایی کنید. این امر نقش مهمی در سئو دارد زیرا کلمات کلیدی و استراتژی‌ها باید برای پاسخگویی به نیازهای مخاطبان شما طراحی شوند. شما باید روی یادگیری آنچه که مخاطبان جستجو می‌کنند و نحوه جستجو آن‌ها تمرکز کنید تا بتوانید بهترین کلمات کلیدی را برای کمک به محتوا پیدا کنید که می‌تواند متن، ویدئو و یا ترکیبی از این موارد و حتی یک ابزار در رسانه‌های اجتماعی باشد.

زمانی که از یک تاکتیک جدید استفاده می‌کنید، پیشرفتتان را نیز اندازه‌گیری کنید و ببینید کجا می‌توانید آن را بهبود بخشید. اگر بازار شما یک بازار در حال تغییر است، ممکن است فرصت‌های جدیدی با اهداف مختلف پیدا کنید که قبلاً نگران آن نبوده‌اید.

مدیر سئو و متخصص سئو و تولید محتوا برای بهینه سازی موتورهای جستجو در شرکت طراحی سایت دکمه

مهارت‌ها برای موفقیت در سئو سایت

برای موفقیت به‌عنوان یک متخصص سئو، باید نقش T شکل داشته باشید. می‌توانید از این موارد برای تقویت مهارت‌های خود استفاده کنید:

استراتژی : شما باید یک چشم‌انداز استراتژیک داشته باشید، برنامه‌ی شما باید دارای چشم‌انداز بلندمدت و همسو با اهداف آن کسب‌وکار باشد. شما باید بتوانید اهداف را به‌خوبی تشخیص داده و کارهایی که می‌تواند روی این اهداف تأثیرگذار باشند را نیز شناسایی کنید.

تاکتیک‌های به‌روز : هر استراتژی نیاز به تاکتیک‌هایی دارد که به‌طور ماهرانه برای کمک به شما در رسیدن به اهداف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سئو ، همه چیز در مورد تاکتیک‌های جستجوی ارگانیک است که به لطف چالش الگوریتم‌ها دائماً در حال تغییر هستند. شما باید از همه چیز در صنعت با خبر باشید زیرا آنچه امروز مؤثر است ممکن است فردا جواب ندهد. باید همیشه به دنبال کسب دانش در این زمینه باشید بنابراین شما در نقش یک مدیر سئو به‌طور مداوم در حال یادگیری آن تجارت خاص هستید.

تولید محتوا: ممکن است با تیم بازاریابی محتوای برخی شرکت‌ها در تضاد باشید و دلیل آن این است که ساختار شرکت برای به دست آوردن بهترین نتایج در بازاریابی دیجیتال ایجاد نشده است. درک بازاریابی تولید محتوا ضروری است زیرا تاکتیکی است که همراه با سئو انجام می‌شود. اینکه بتوانید هر دو را اداره کنید به نفع شما خواهد بود. یک متخصص سئو که بتواند کارهایی از جمله جستجوی کلمات کلیدی، برنامه‌ریزی کمپین، نظارت بر کیفیت محتوا، توزیع محتوا و تجزیه و تحلیل‌ها را انجام دهد، یکی از موفق‌ترین و مهم‌ترین افراد در دنیای دیجیتال مارکتینگ است.

تجزیه و تحلیل داده‌ها : مدیر سئو باید بتواند داده‌های خود را برای حفظ اعتبار تجزیه و تحلیل کند. اگر بتوانید عملکرد خود را به‌خوبی نشان دهید و اینکه عملکرد شما چگونه با استراتژی‌هایی که توصیه کردید، مطابقت دارد، می‌توانید در این شغل با موفقیت بالا باقی بمانید. در کنار آن باید مرتباً عملکرد خود را محک زنید و نتایج واضحی را از ارتقاء رتبه‌بندی‌ها و بهبودها ارائه دهید.

برند سازی : یک مهارت کلی است که برای شغل شما معجزه می‌کند. با نام تجاری و مدیریت نام تجاری، می‌توانید یک تصویر بزرگ از خود بسازید و خواهید فهمید که برند سازی چقدر با اهداف کلی کسب‌وکار متناسب است. بدون آن، نمی‌توانید در تنظیم استراتژی سئو خود مفید باشید.

مهارت‌های افراد: این مورد می‌تواند یک کار مجزا باشد اما معمولاً باید در بخش‌ها و قسمت‌های مختلف افراد مختلفی را قرار دهید. شما باید مهارت‌های مدیریتی افراد و مخصوصاً توانایی خود را در مدیریت افراد به‌خوبی نشان دهید. مدیریت انتظارات افراد اهمیت زیادی دارد و شما باید بدون اینکه شخصی را حذف کنید بتوانید او را متقاعد و پرانگیزه کنید. در این نقش شما به افرادی در سطوح بالا نیاز خواهید داشت تا بتوانید برنامه خود را عملی کنید.

مطلب نهایی

اگرچه مدیریت سئو سایت یک کار چرخه‌ای است به این صورت که یک برنامه ایجاد کرده، نتایج را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و دوباره برنامه را بازسازی می‌کند. اما یک کار بسیار استراتژیک است چرا که در برخی مواقع موقعیت چالش‌برانگیزی پیش خواهد آمد که اگر آن را به‌خوبی مدیریت کنید می‌توانید پیشرفت زیادی در پروژه خود به دست آورید.

در شبکه‌های اجتماعی نیز با شرکت طراحی سایت دکمه همراه باشید تا از جدیدترین خبرها و تکنولوژی‌ها در حوزه دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت آگاه شوید.