ارتباط با ما

info@dokmeh.co📬

نقشه بازاریابی مدرن برای موفقیت در مدیریت ارتباط با مشتری

مشتریان در موفق شدن استراتژیک شما نقش بسیار مهمی دارند. از اینرو باید توجه ویژه و همه جانبه ای را در قلب تمام کارهایی که انجام می دهید، به مشتری هایتان داشته باشید تا در نهایت بتوانید در پروسه مدیریت ارتباط با مشتری موفق شوید. در این مقاله با وب سایت شرکت طراحی سایت دکمه همراه باشید تا با تاثیر نقشه بازاریابی مدرن، بازاریابی اینفلوئنسری و تولید محتوا در موفقیت ارتباط با مشتری آشنا شوید.

نقشه بازاریابی مدرن برای موفقیت در مدیریت ارتباط با مشتری در شرکت طراحی سایت دکمه

چرا موفقیت در مدیریت ارتباط با مشتری آنقدر مهم است؟

امروزه ابزارها و کانال های دیجیتالی شیوه خرید خریداران را به طرز چشمگیری تغییر داده اند و مشتری ها را توانمندتر کرده اند. مشتری ها تمایل بیشتری به تحقیق آنلاین قبل از تماس با نماینده فروش پیدا کرده اند. به همین دلیل بخش بزرگی از آینده کمپین های بازاریابی و خطوط فروش توسط خریداران تعیین می شود. اما با این وجود هنوز بسیاری از سازمان ها رویکرد خود را به مشتری مداری در بازاریابی و فروش تغییر نداده اند.

در واقع این سازمان ها مشغول رسیدگی و ارتقاء محصولات خود، بازاریابی، فروش، موفقیت و در واقع مشغول خودشان هستند اما وقت آن رسیده که همه چیز را از چشم مشتری نگاه کنیم چرا که موفقیت شما زمانی آغاز می شود که خریداران خود را به خوبی بشناسید.

منظور از ارتباط با مشتری چیست؟

منظور از شناخت خریداران این است که مشتریان شما با چه مشکلات تجاری روبرو هستند؟ فرصت های آنها چیست؟ هدف آن ها چیست؟ در چه نوع محیطی فعالیت می کنند؟ و … .

ما باید راه و روش بازاریابی و فروش خود را بر پایه این سوالات کلیدی پایه گذاری کنیم و انگیزه اصلی ما باید شناسایی و رفع نیازهای خریدار باشد. به قول کارآفرین و بازاریاب معروف ست گودین : برای محصولات خود مشتری پیدا نکنید، بلکه محصولات مورد نیاز مشتریان خود را برای آن ها فراهم کنید.

اگر آماده استفاده از نگرش مشتری مداری و ارتباط با مشتری هستید، می توانید از نقشه بازاریابی مدرن که در ادامه به آن پرداخته شده استفاده و مشتریان خود را پیدا کنید.

رکن اول: بازاریابی اینفلوئنسری

اولین قدم برای شروع نقشه بازاریابی مدرن ارتباط گرفتن با اینفلوئنسرهای حوزه ی فعالیت شما است و شروع بازاریابی اینفلوئنسری است. مشتریان شما به این افراد اعتماد دارند، به آن ها گوش داده و از آن ها الگو می گیرند. بنابراین در کنار افزایش یافتن مشتری، اعتبار شما نیز بیش تر خواهد شد. به گفته مک کینزی، اثر بخشی صحبت کردن راجع به شما توسط چنین افرادی، بیش از دو برابر فروش تبلیغات پولی است.

بازاریابی اینفلوئنسری این قدرت را دارد که نام تجاری شما را به میزان بیشتری معرفی کند و مشارکت مشتریان را به شیوه ای ارگانیک تر تقویت کند. بنابراین شما باید افراد اینفلوئنسر زمینه کاری خود را بطور دقیق شناسایی کنید. به عنوان مثال، اگر راه حل داده می فروشید، متخصصان داده های بزرگ چه کسانی هستند؟

اگر فروش شما در فضای اینترنت اشیاء (IoT) است، وبلاگ نویسانی که این موضوع را پوشش می دهند چه کسانی هستند؟ چه از لینکدین و چه از دیگر ابزارهای اجتماعی استفاده کنید، باید به دنبال رهبران فکری و کسانی که مشتریان شما به آن ها اعتماد می کنند، بگردید.

هر چه یک فرد در صنعت خود دارای اقتدار باشد، نفوذ بیشتری نیز خواهد داشت و این ویژگی به شما کمک می کند تا بتوانید پیام خود را توسط آن فرد تقویت کرده و برای مخاطبان بیشتری قابل مشاهده و معتبر شوید.

موضوع دیگر آگاهی خریداران و تاثیر آن در جذب آن ها به سازمان شما می باشد، زیرا هرچه خریدار آگاهتر باشند، آمادگی بیشتری برای خرید محصول شما خواهد داشت.

شرکت در رویدادهای صنعتی در یافتن محل خریداران و درک دنیایی که خریداران در آن زندگی می کنند، کمک زیادی می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله آموزشی مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ در بلاگ شرکت طراحی سایت دکمه را مطالعه کنید تا با سایر تکنیک های موثر در بازاریابی و مدیریت ارتباط با مشتری نیز آشنا شوید.

رکن دوم: تولید محتوا

خریداران مدرن و توانمند، خود به دنبال کسب دانش و اطلاعات رفته و راه حل های خود را می یابند. در اینجا مشکلی که فروشندگان و بازاریابان با آن روبرو هستند این است که این خریداران دیگر به روشهای بازاریابی سرد و روشهای بازاریابی سنتی پاسخ نمی دهند. زیرا خریداران برای یافتن اطلاعات مورد نظر خود، به موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی مراجعه می کنند.

نکته مهم در تولید محتوا، چگونگی محتوا می باشد. محتوا هم باید با مراحل مختلف فرایند خرید و هم شخصیت خریداران هم تراز باشد تا بتواند آن ها را درگیر کرده و به آنها انگیزه دهد.

همچنین شما باید به دنبال ایجاد محتوایی باشید که مناسب مخاطبین انسانی باشد. به عنوان مثال محتوا می تواند یک ویدئو، وبینار آموزشی یا پادکست، کاغذ سفید (اگر مخاطبان مورد نظر شما B2B هستند)، کتاب الکترونیکی و یا یک اینفوگرافیک باشد. پس علاوه بر تولید محتوا، باید آن را تنظیم هم کنید. تنظیم و تولید محتوا اساساً شامل به اشتراک گذاری محتوای شخص ثالث مرتبط است. این محتوا برای مخاطبان مورد نظر شما جذاب خواهد بود. بیشتر اوقات، شما باید محتوای اینفلوئنسرهایی را تنظیم کنید که سعی در ارتباط گرفتن با آن ها را دارید.

پس از ایجاد، باید محتوای خود را در فضایی که مخاطبان مورد نظر شما حضور دارند و درگیر و در حال یادگیری هستند، مانند لینکدین یا از طریق توییتر به اشتراک بگذارید. هدف ما این است که مخاطبان ما مجبور شوند محتوای ما را تنظیم کنند. به همین دلیل است که محتوا ستون اصلی فروش اجتماعی و بازاریابی مدرن است. مشاهده محتوا توسط خریداران (در مقایسه با برندها و لوگوها) بیشتر از طریق مردم و همسالان آن ها است. از اینرو “اشتراک پذیر بودن” یک محتوا باید در هنگام ایجاد، تنظیم و پخش آن برای شما مهم باشد.

رکن سوم: جامعه

نقش اکوسیستم و مشارکت را نباید نادیده بگیرید. در Eloqua، جامعه ای به نام Topliners تأسیس کرده اند که یک فضای آنلاین بوده و مشتریان می توانستند با آن ارتباط برقرار کنند، درآنجا کارکنان درگیر بودند و شرکا آموزش می دیدند. در این فضا داستان های موفقیت شان را به اشتراک می گذاشتند، انجمن های حمایتی را ایجاد و هم چنین مطالب آموزنده ای منتشر می کردند. حتی میزبان رویدادهای آفلاین نیز بودند تا جامعه خود را دور هم جمع نگه دارند.

علاوه بر تسهیل ارتباطات ارزشمند، توانستند جامعه خود را بر اساس صنعت، جغرافیا و اینکه آیا آنها B2B یا B2C هستند تقسیم بندی کنند. این امر این امکان را داد تا شخصیت دقیق مشتری ها را شناسایی کرده و در نتیجه درک بهتری از آنچه که آنها به آن اهمیت می دهند و چالش هایی که با آن روبرو هستند، داشته باشند. یک جامعه می تواند اشتراک، یادگیری، آموزش و تعامل واقعی را فراهم کند.

یکی از شرکت هایی که جامعه مشتری محور خود را به خوبی ارتقاء داده است، Gainsight می باشد. این جامعه مشتری محور، به تعریف و رشد جنبش “موفقیت مشتری” کمک می کند و مأموریت اصلی آن ایجاد “بزرگترین جامعه ی موفقیت مشتری در اطراف” است.

بازاریابی اینفلوئنسری و تولید محتوا در موفقیت ارتباط با مشتری

آنها این کار را به چهار طریق انجام می دهند:

دانشگاه موفقیت در مدیریت ارتباط با مشتری :

مجموعه ای از ماژول های آموزش الکترونیکی را برای کمک به مدیران برای موفقیت ارتباط با مشتری ارائه می دهد و ارزش بیشتری برای کارفرمایان خود فراهم می کند.

Pulse Local:

یک جامعه شبکه ای با بخش های محلی است که جلسات و پذیرش های شبکه ای را برای تکمیل جامعه بحث آنلاین خود برگزار می کند.

Pulse Conference:

کنفرانسی سالانه که تمرکز آن روی رهبری اندیشه ورزی و ایجاد رابطه (برخلاف محصول محور بودن) است.

Career Hub:

آگهی های شغلی شرکت هایی که به دنبال استخدام متخصصان موفقیت مشتری هستند.

شما می توانید با ایجاد فرصت هایی برای ارتباط با مشتری و پرورش حس اجتماعی، به طور مداوم اثربخشی استراتژی بازاریابی خود را افزایش و برند خود را مشهور کنید و در نتیجه اعتماد مشتریان خود را جلب کرده و درآمدتان را بیشتر کنید!

رکن چهارم: طرفداری مشتری

بهترین فروشندگان شما در واقع همان مشتری ها هستند. مشتری هایی که از شما جلوی اطرافیانشان تعریف می کنند و چیزهای خوبی می گویند. امروزه خریداران هم حق انتخاب بیشتری دارند و هم صدای بلندتری، پس شما می توانید از آن به نفع برند خود استفاده کنید.

برداشت سنتی از حمایت از مشتری چیزی شبیه یک برنامه مرجع است که بر اساس جمع آوری مراجع برای کمک به نمایندگان فروش در افزایش اعتبار شرکت شما و جذب مشتریان بیشتر است. اما یک برنامه مرجع مشتری، چه چیزی به مشتری ارائه می دهد؟ در حقیقت این برنامه یک روش یک طرفه است و هیچ مزیت یا انگیزه ای برای مشتری ندارد.

بهترین برنامه های حمایتی آن هایی هستند که راه هایی را برای شما و شرکت شما برای ارائه ارزش به مشتریان پیدا می کنند. نقل قول شدن مشتریان شما در رسانه ها، تگ شدن آن ها، صحبت کردن آن ها در رویدادهایی خاصی و یا حتی برنده شدن یک جایزه، نمونه هایی از این موارد هستند. شما می توانید دستاوردهای آنها را از طریق کانال های رسانه های اجتماعی خود تقویت کنید.

کلید توسعه وفاداری مشتری، ایجاد یک ارتباط روشن و شفاف است. این به معنی فروش بیش از حد و یا خریداری محصول توسط مشتری قبل از اینکه آماده باشد، نیست. در واقع شما باید یک تجربه خرید عالی در ذهن مشتری خود ایجاد کنید. کیفیت بالای محصولات، بازاریابی صادقانه و دقیق، مسئولیت پذیر بودن فروشندگان و بسیاری موارد دیگر می توانند این تجربه خرید خوب را ایجاد کنند. حتی به عنوان نماینده فروش، کار شما تنها فروش نیست بلکه باید بدانید مشتری در چه مرحله ای از مسیر خرید خود است، به او کمک کنید تا آماده خرید شود و در نهایت برای موفقیت در خرید او را راهنمایی کنید.

اگر می خواهید یک خریدار بالقوه را به یک وفادار واقعی تبدیل کنید، باید کل فرآیند خود را با در نظر گرفتن ایجاد وفاداری در مشتریان طراحی کنید. وفاداری تصادفی و شانسی نیست. وفاداری در مورد مردم است، در مورد روابطی است که با آن ها ایجاد می کنید. شما باید تجربیاتی برای آن ها بسازید که احساساتشان را برانگیزد. در حقیقت وفاداری یک حس متقابل و به دست آمدنی است به این معنی که وقتی شما حامی مشتریان خود باشید، مشتری شما نیز به شما وفادار می شود و از شما دفاع خواهد کرد.

نتیجه گیری

موثرترین استراتژی بازاریابی برای یک نقشه بازاریابی مدرن و موفق توسط فرهنگ مشتری مداری هدایت می شود. یک سازمان مشتری محور جایی است که هر فرآیندی با در نظر گرفتن “موفقیت مشتری” شروع و به پایان می رسد. این یک فرهنگ است و یک رویداد یا بخش نیست. هر جنبه ای از شرکت شما باید تنها با هدف ایجاد یک تجربه عالی برای مشتری همسو باشد. وقتی به مشتریان خود اهمیت دهید، آنها نیز به نوبه خود از موفقیت شما حمایت خواهند کرد.

منبع : digitalmarketinginstitute

در شبکه های اجتماعی نیز با شرکت طراحی سایت دکمه همراه باشید تا سایر نکات کلیدی مرتبط با بازاریابی مدرن و موفقیت ارتباط با مشتری بیشتر آشنا شوید.