ارتباط با ما

info@dokmeh.coŸ

10 گام برای بهره مندی از نقش شبکه های اجتماعی در مدیریت بحران

بحران رسانه های اجتماعی چشم انداز ترسناکی دارد اما کافی است با اقدامات لازم در این زمینه آشنا باشید تا بتوانید از نقش شبکه های اجتماعی در مدیریت بحران بهترین بهره را ببرید، در این مقاله از بلاگ آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت طراحی سایت دکمه با ما همراه باشید تا با 10 گام موثر برای موفقیت در این نوع بحران آشنا شوید.

نقش شبکه های اجتماعی در مدیریت بحران در آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت طراحی سایت دکمه

نقش شبکه های اجتماعی در مدیریت بحران

همان طور که اشاره شد بحران رسانه های اجتماعی چشم انداز ترسناکی دارد تا آنجا که بسیاری از سازمان ها از فکر کردن در مورد آن اجتناب می کنند، این سازمان ها فقط به برنامه های بد فکر می کنند و فقط یاد می گیرند که چگونه در صورت مواجه شدن با مشکلی با آن برخورد کنند.

هر بحرانی را می توان به درستی مدیریت کرد. شما می توانید با کمی آمادگی، برنامه ریزی دقیق و حفظ روحیه کار تیمی، به راحتی بحران را تشخیص دهید، از آن دوری کنید، آن را مدیریت کرده و به خوبی از آن بیرون بیایید و حتی از آن درس بگیرید.

پیشنهاد می کنیم اگر کسب و کار شما به شبکه های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ مربوط است و یا به این حوزه ها علاقه مندید مقاله “7 مرحله آسان برای موفقیت در لینکدین مارکتینگ” از بلاگ شرکت طراحی سایت دکمه را نیز مطالعه کنید.

اقدامات لازم در مدیریت بحران رسانه های اجتماعی

در این بخش 10 مرحله را معرفی کرده ایم که به شما کمک می کند در شرایطی که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد بتوانید به درستی فکر کنید و برای آن آماده شوید.

1: یک تیم بحران تشکیل دهید

اگر بحرانی اتفاق بیفتد باید از قبل تیم بحران خود را تشکیل داده باشیم و نقش و اختیارات هر یک از اعضای تیم را تعیین کرده باشیم چراکه تصمیم گیری در مورد بحران، در زمان اتفاق افتادن آن بسیار دیر است و تعیین یک تیم رسیدگی به بحران قبل از شروع آن اهمیت زیادی دارد.
افراد یک تیم باید به هم اعتماد داشته باشند تا بتوانند بهترین تصمیم گیری را انجام دهند و ایجاد اعتماد نیز زمان می برد. تیمی که از قبل با یکدیگر آشنایی دارند بهتر از گروهی از افرادی است که قبلاً همدیگر را ملاقات نکرده اند، زیرا آنها به هم اعتماد دارند و در نتیحه عملکرد بهتری خواهند داشت. در هر حال این تیم باید بتواند تصمیمات سریع و با اقتدار بگیرد.

2: از قبل برنامه ی مدیریت بحران خود را تعیین کنید

برنامه مدیریت بحران خود را از قبل آماده کنید. این برنامه باید کوتاه و کامل باشد. مطمئن شوید که بیش تر از یک صفحه نشود تا بتوان آن را در کم ترین زمان ممکن خواند و اجرا کرد.

3: انتخاب و توافق در مورد استفاده از یک کانال ارتباط داخلی

یک کانال ارتباطی داخلی جداگانه را برای مواقعی که بحران اتفاق می افتد، انتخاب کنید. این کانال باید از شفافیت کامل برخورد دار باشد و بتوان از طریق آن اطلاعات کاملی را در اختیار تمامی افراد تیم قرار داد. می توانید از Microsoft Teams یا Slack استفاده کنید.

4: شخصی که تصمیم گیرنده نهایی است را از قبل مشخص کنید

شما باید مواردی مانند اینکه اختیارات این شخص تا چه حدودی است، آیا تیم قادر به انجام تمامی تصمیم گیری ها است و در چه زمان باید از افراد بالاتر مجوز بگیرد؟ را مشخص کرده باشید.

5: دوستان خود را همیشه به یاد داشته باشید

رسانه های سنتی مورد اعتماد مردم هستند. اکنون زمان آن است که از دوستان و روزنامه نگاران نزدیک خود استفاده کنید. این افراد در مواقع بحران می توانند به شما کمک کنند پس همیشه بدانید چطور با آن ها تماس بگیرید.

6: در مورد محتوای خود اطلاع کافی داشته باشید

مطمئن شوید که محتواهای شما به خوبی مستند شده باشند تا بتوانید در مواقع بحران به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید.

7: سخنگوی خود را تعیین کنید

باید به شخصی این مسئولیت را بدهید که متواضع و صادق بوده و هم چنین اقتدار و اعتبار لازم برای مسئولیت پذیری سازمان را داشته باشد.

رسانه های اجتماعی در مدیریت بحران در آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت طراحی سایت دکمه
8: مشخص کنید چه کانال های کلیدی رسانه های اجتماعی را باید کنترل کند

چه کانالی می تواند پیام های اصلی شما را به صورت معتبر و مناسب منتشر کند؟ این کانال باید همان مکانی باشد که بحران در آن پیش آمده است البته می توانید از کانال های مهم دیگری نیز استفاده کنید مانند:

توییتر، جایی که روزنامه نگاران و رسانه های سنتی فعال هستند.

اینستاگرام، جایی که اینفلوئنسرها و افراد مشهور فالوورهای زیادی دارند و به طور فعال حضور دارند.

فیسبوک، یک کانال بسیار گسترده و یکی از رسانه های منتخب مردم برای اطلاع از اخبار می باشد.

9: لحن خود را در شبکه های اجتماعی مشخص کنید

لحن شما با موقعیت تجاری شما متناسب است ولی همدلی، انسانیت و صداقت نیز اگر جزء ارزش های شما نیستند، می توانند به آن ها اضافه شوند.

سعی کنید دوستی ایجاد کنید نه دشمنی. رویکرد سازش آمیز می تواند اوضاع را آرام و از تشدید بحران جلوگیری کند.

10: مشخص کنید برند خود را بر چه اساسی خواهید سنجید

اگر بحران شبکه های اجتماعی پیش روی، مسیر شما را تغییر دهد، چه اطلاعاتی بدرد شما می خورد؟ آیا از آنالیز احساسات، سطح شکایت، قیمت سهام یا ترکیبی از عوامل متعدد استفاده خواهید کرد ؟

داشتن برخی از شاخص های مهم و آمارهای کلی می تواند مفید باشد ولی در مدیریت بحران باید بدانید که مدیریت شما شرایط را رو به بهبودی می برد یا وضعیت را بدتر می کند.

نتیجه گیری

رسانه های اجتماعی، اگر به عنوان یک دوست انتقادی پر سر و صدا نباشند، فایده ای برای شما نخواهند داشت. در حقیقت وقتی یک سازمان به طور مداوم در حال گوش دادن، یاد گرفتن و مشارکت باشد، بهتر می تواند بحران ها را مدیریت کرده و بر شهرت آن نیز افزوده خواهد شد.

در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک نیز با آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت طراحی سایت دکمه همراه باشید تا از جدیدترین اطلاعات و اخبار در زمینه دیجیتال مارکتینگ، رسانه های اجتماعی، طراحی سایت، طراحی لوگو و غیره آگاه شوید

با تشکر از همراهی شما با وب سایت شرکت طراحی سایت دکمه