ارتباط با ما

info@dokmeh.co

آشنایی با 7 برنامه وفاداری مشتری در دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله از بلاگ شرکت طراحی سایت خلاق دکمه به معرفی ۷ برنامه تاثیرگذار برای ایجاد وفاداری مشتری در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال پرداخته ایم.

وفاداری مشتری در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال

اهمیت وفاداری مشتری در دیجیتال مارکتینگ

وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال و کسب و کار در فضای مجازی می‌شود، شما به راه‌های مرتبط با این فضا برای جذب، نگهداری و برقراری ارتباط با مشتری نیاز دارید. باید مطابق با پیشرفت تکنولوژی کارهایی را انجام بدهید که منجر به بهبود سطح کیفی خدمات‌رسانی و کسب رضایت مشتری شود. برنامه‌های «وفاداری مشتریان» از جمله راه‌های مشتری مداری در بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند.

در کسب و کار به شیوه سنتی، بعضی از فروشندگان و ارائه دهندگان خدمات با ارائه تخفیفات در لحظه به مشتری، ارائه کالا یا خدمات به صورت اشانتیون، پذیرایی خوش‌آمدگویی و… حق مشتری مداری را به جا می‌آورند. حالا می‌خواهیم با راه‌های مشتری مداری در بازاریابی دیجیتال آشنا شویم.

آنچه در ادامه می‌خوانید بسته کاملی از 7 برنامه دیجیتالی وفاداری مشتری در دیجیتال مارکتینگ (Customer loyalty in digital marketing) است که توسط تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت خلاق دکمه گردآوری و تهیه شده است.

۱: برنامه وفاداری مشتری بر اساس امتیاز

این برنامه بر اساس هر خرید به مشتری یک امتیاز می‌دهد. این امتیازها روی هم جمع می‌شوند تا به حدی برسند که بتوانند با آن از شما پاداش بگیرند. پاداش‌ها نیز بر اساس رتبه‌بندی از سوی خود شما مشخص می‌شوند. مشخص است که اگر پاداش بهتری در نظر بگیرید، مشتری نسبت به خرید دوباره و دوباره از شما ترغیب می‌شود.

برنامه وفاداری مشتری بر اساس امتیاز یکی از پرکاربردترید برنامه‌های مشتری مداری است. به خوبی جای خود را میان کاربران فضای مجازی باز کرده و همه کم و بیش با آن آشنا هستند. شما با کمی خلاقیت در روند امتیازدهی و پاداش دهی می‌توانید توجه مشتریان‌تان را جلب کنید.

پیشنهاد می کنیم اگر در حوزه بازاریابی دیجیتال مشغول به کار هستید و یا به این حوزه علاقه مندید مقاله از دنیای دیجیتال مارکتینگ چه می‌دانید؟ از وب سایت شرکت طراحی سایت خلاق دکمه را نیز مطالعه کنید.

۲: برنامه وفاداری مشتری منطبق بر هزینه

این برنامه‌ هم تا حدودی کارکردی مشابه برنامه وفاداری مشتری مبتنی بر امتیاز دارد. با این تفاوت که در آن برنامه اینکه سقف هر خرید مشتری چقدر بوده است اهمیتی ندارد. اما در این برنامه هزینه‌ای که مشتری در هر بار خرید متحمل شده است برای او امتیاز محسوب می‌شود.

این برنامه مشتریان را وادار به خرید بیشتر و پرداخت هزینه سنگین تر در هر خرید می‌کند. در واقع مشتری با دیدن امتیازی که از یک خرید بزرگ کسب خواهد کرد، تشویق می شود که هزینه زیادی را صرف معامله با شما کند. بنابراین اگر مشتری حتی برای یک بار از شما خرید کند، سود حاصل از معامله آنقدر هست که شما در کسب و کار دیجیتال خود موفق عمل کرده باشید.

3: برنامه وفاداری مشتری بر اساس سطوح وفاداری

در این روش کسب رضایت مشتری از خرید که انجام می‌دهد در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد. مشتری از خرید قبلی خود و امتیازی که از شما کسب کرده، راضی است. به همین دلیل دوباره از شما خرید می‌کند. اعتماد مشتری را به دست آورده اید و مشتری به شما وفادار شده است.

هرچه وفاداری مشتری و مراجعات بعدی‌اش بی‌چون و چرا و تعلل به شما بیشتر شود، امتیاز بیشتری از خرید کسب می‌کند و شما هم سود بیشتری دریافت می‌کند. تداوم احساس رضایتمندی هر دو طرف از معاملات دیجیتال مارکتینگ (digital marketing)، هدفی ست که این برنامه دنبال می‌کند.

4: برنامه وفاداری مشتری مبتنی بر عضویت

در این سیستم مشتری به عضویت در پلتفرم‌های مختلف فضای مجازی مثل کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام و همچنین باشگاه مشتریان تشویق می شود. با این تفاوت که مشتری برای عضویت باید مبلغی را به عنوان حق عضویت بپردازد. تا با حضور در این فضاها بتواند از تخفیفات ماهانه و فصلی و فروش‌های فوق‌العاده مطلع شود.

مشتری باید بپذیرد که به صورت ماهانه باید حق عضویت بپردازد در غیر این صورت این برنامه موفق نخواهد بود. اینکه چطور مشتری را راضی و همراه نگه دارید، همان چیزی است که به معنای واقعی مشتری مداری گفته می‌شود.

5: برنامه وفاداری مشتری بر پایه ارزش گذاری

در این سیستم شما به جای اینکه توجه مشتری را با امتیازدهی جلب کنید، روی ارزش‌های مشتری سرمایه‌گذاری می‌کند. می‌پرسید چطور؟ لازم است بدانید که خیلی از مشتری‌ها هنگام خرید و دریافت خدمات از وب سایت‌های مختلف، به دنبال فضایی می‌گردند که به یک سری از ارزش‌ها پایبند باشد.

مثلا شما می‌توانید با انجام راهکارها، استفاده از بسته بندی سازگار و… خودتان را طرفدار محیط زیست نشان بدهید. می‌توانید خودتان را حامی حیوانات معرفی کنید. می‌توانید با ارائه مستنداتی نشان دهید که بخشی از سود حاصل از خرید مشتریان را صرف کمک به خیریه‌ها می‌کنید و…

از این طرق با رعایت اصول اخلاقی مسئولیت مشتری مداری در بازاریابی دیجیتال را به جا می‌آورید. انتشار تصاویر و مستندات در این برنامه شما را به هدفی که می خواهید می‌رساند.

6: برنامه وفاداری مشتری مبتنی بر بازی و سرگرمی

شما می‌توانید برای جذب مشتری از اپلیکیشن‌های بازی و سرگرمی، گردونه‌های شانس و… استفاده کنید. به این ترتیب مشتری علاوه بر رفع نیاز خود با فضایی شاد و سرگرم کننده و متنوع مواجه می‌شود. مشتری به مراجعه و خرید از برند شما وابسته می‌شود چون فضای سرگرم کننده‌ای که برایش ایجاد کرده اید را پسندیده است.

این برنامه گویای همان مثل معروف «هم فال است و هم تماشا» است. هم کارش را رفع و رجوع کرده و هم سرگرم شده. بنابراین تصویری که از وب سایت شما در ذهن‌اش ایجاد شده را فراموش نمی‌کند و قطعا به محض احساس نیاز شما اولین برندی هستید که به خاطر می‌آورد و به دیگران هم معرفی می‌کند.

7: برنامه وفاداری مشتری با ترکیب چند روش

همان طور که از اسم این برنامه متوجه می‌شوید، در این روش شما دو یا چند برنامه را به طور همزمان برای مشتری مداری به کار می‌برید.
به عنوان مثال می‌توانید با بازی و سرگرمی مشتری را از لحاظ ذهنی جذب کنید و با نشان دادن اینکه بخشی از درآمد حاصل از فروش را خرج امور خیریه خواهید کرد مشتری را از لحاظ روحی نیز با خودتان همراه خواهید کرد.

ارتباط با شرکت طراحی سایت خلاق دکمه

این‌ها 7 مورد از پرکاربردترین برنامه های پیش روی شما برای وفاداری مشتری در دیجیتال مارکتینگ هستند. بعد از آشنایی با برنامه‌های مشتری مداری نوبت به آن می رسد که با در نظر گرفتن شریط کاری خودتان یکی یا چند مورد از این برنامه ها را انتخاب و در فضای طراحی وب سایت شخصی‌تان اعمال کنید.

برای انتخاب این برنامه‌ها باید از چند و چون کار کردن با هر یک آشنا باشید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. می‌توانید از شرکت طراحی سایت خلاق دکمه کمک بگیرید تا در بستر دیجیتال و سایت برای مشتریان‌تان فرصت و تجربه خرید لذت بخشی فراهم کنید.

برای ارتباط با دکمه هم می توانید از طریق شبکه های اجتماعی و هم شماره های تماس موجود در سایت با ما در تماس باشید.