ارتباط با ما

info@dokmeh.co¬

بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ چیست

در دنیای رقابتی امروز هر روز شاهد ورود روش‌هایی جدید در دیجیتال مارکتینگ هستیم، یکی از این روش ها بازاریابی چریکی است! در این مقاله از وب سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با این موضوع که بازاریابی پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ چیست با نحوه استفاده از آن در بازاریابی نیز آشنا شوید.

بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ چیست ، تعریف بازاریابی پارتیزانی در آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه

بازاریابی پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ چیست ؟ مقدمه ای بر بازاریابی چریکی

شاید بسیاری از شما در مورد گوریلا مارکتینگ (Guerilla marketing) چیزی نشنیده باشید اما این مبحث در دنیای بازاریابی دیجیتال به خوبی شناخته شده است. بنابراین در این مقاله از وب سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه ، ما به شما توضیح خواهیم داد که گوریلا مارکتینگ چیست و چرا در ایجاد آگاهی از نام تجاری یا محصول در بین مصرف کنندگان متفاوت و مفید است.

بعد از خواندن این مقاله کاملاً مطمئن هستیم که شما یک استراتژی بازاریابی خلاقانه دیگر در لیست خود اضافه خواهید کرد که می‌تواند در تبلیغات تجاری به شما کمک کند.

بنابراین، بیایید از اصول اولیه شروع کنیم و سپس به طور عمیق به بیان استراتژی‌های بازاریابی گوریلا یا بازاریابی پارتیزانی خواهیم پرداخت.

درباره گوریلا مارکتینگ چه می دانید ؟

گوریلا مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی خلاقانه است که توسط اکثر برندها و مشاغل کوچک در سراسر جهان برای تبلیغ غیر متعارف محصول استفاده می‌شود.

بازاریابی گوریلا در دهه 1980 توسط جی کنراد لوینسون معرفی شد. او چندین مقاله و کتاب در مورد تاکتیک های بازاریابی پارتیزانی نوشت که به بسیاری از برندها در ایجاد آگاهی کمک کرد.

امروزه اکثر شرکت ها ترجیح می‌دهند از تاکتیک‌های بازاریابی گوریلا استفاده کنند زیرا به خلاقیت بیشتر و بودجه کمی نیاز دارد و ارزان‌تر از بازاریابی سنتی است. از آنجا که مقرون به صرفه است و بیشتر از فرکانس روی قابلیت دسترسی متمرکز است، اکثر برند‌های کوچک و بزرگ سعی در جلب توجه مشتری دارند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله دیجیتال برندیگ در بلاگ دکمه را مطالعه کنید تا بیشتر با با دنیای دیجیتال مارکتینگ و روش‌های آن آشنا شوید.

چرا بازاریابی گوریلا یک استراتژی موثر است؟

اکنون ممکن است از خود بپرسید که امروزه استراتژی‌های بازاریابی خلاقانه زیادی برای جلب توجه کاربران وجود دارد. بنابراین، چرا بسیاری از برندها بر بازاریابی چریکی تمرکز دارند و به دنبال این هستند که بدانند گوریلا مارکتینگ چیست ؟؟

در استراتژی گوریلا مارکتینگ ، بازاریاب بر ایجاد هیاهویی در بین مصرف کنندگان تمرکز دارد که می‌تواند به یک برند کمک کند سود بیشتری کند. هدف اصلی این نوع تاکتیک‌های بازاریابی کسب حداکثر توجه مشتری با مقدار محدود منابع است.

بیشتر بازاریابان اطراف سعی در ایجاد استراتژی‌های شگفت‌آور و به یاد ماندنی تجاری دارند که می‌تواند به مصرف کننده کمک کند تا محصول / برند را برای مدت طولانی به خاطر بسپارد.

انواع مختلف استراتژی های بازاریابی گوریلا

تا اینجای این مقاله از بلاگ آژانس دیجیتال مارکتینگ دکمه سعی کردیم به طور واضح و ساده برای شما توضیح بدهیم که گوریلا مارکتینگ چیست و چه نقشی در بازاریابی خلاقانه دارد.

در ادامه به معرفی استراتژی های موجود در بازاریابی پارتیزانی پرداخته ایم.

بازاریابی گوریلا و بازاریابی خلاقته در دیجیتال مارکتینگ

استراتژی بازاریابی خیابانی در گوریلا مارکتینگ

انگیزه اصلی بازاریابی خیابانی تبلیغ کالا یا برند تجاری در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی برای جلب توجه مخاطب است. برند‌های بزرگی مانند Mcdonald’s ، dominos ، Nike ، Puma و… ، بازاریابی خیابانی را راحت‌ترین روش برای ارتباط با مشتری و گسترش آگاهی از نام تجاری می‌دانند.

نایک شروع به نشان دادن برند خود در نیمکت‌های کنار جاده کرد. استراتژی‌های بازاریابی خلاقانه همیشه به برندهای بزرگ کمک کرده است تا در بین مصرف‌کنندگان خود آگاهی ایجاد کنند.

شرکت‌های کوچک نیز ترجیح می‌دهند در خیابان‌ها تبلیغ کنند. بسیاری از استراتژی‌های تجاری برای تبلیغ در خیابان مانند توزیع آگهی‌ها، جزوه‌ها، انیمیشن‌های انسانی، هولوگرام، نمایش محصولات در خیابان ها و همچنین علائم راهنمایی و رانندگی توسط بسیاری از برندها اتخاذ شده است.

استراتژی بازاریابی محیطی در بازاریابی گوریلا

بازاریابی محیطی قرار دادن تبلیغات شما در یک مکان غیرمعمول است که ممکن است افرادی را که این تبلیغات را مشاهده می‌کنند متعجب کند. این نوع تاکتیک‌های بازاریابی بیشتر به منظور به یاد ماندن محصولات / برندها / سازمان ها ایجاد می‌شود و تبلیغات تأثیر ماندگاری در ذهن مصرف کننده دارد.

بازاریابان تمایل دارند بیلبوردهایی تهیه کنند که اندازه آنها غیرمعمول باشد، همانطور که همه ما می‌دانیم موارد غیرطبیعی توجه مردم را به خود جلب می‌کند.

تبلیغات محیطی را می‌توان در هر کجا مانند خیابان‌ها، اتوبوس‌ها، بیلبوردها، ایستگاه‌های اتوبوس، اتومبیل‌ها و… مشاهده کرد. خوب، بازاریاب و دیجیتال مارکتر تحلیل می‌کند که این نوع تبلیغ چقدر در جذب مشتری تاثیر دارد، مکان غیرمعمول نقش مهمی در موفقیت تبلیغات محیطی دارد.

استراتژی تابلوهای تبلیغاتی در بازاریابی پارتیزانی

یک برچسب سفارشی تبلیغاتی جذاب می‌تواند به یک برند در کسب و کار خوب و گسترش آگاهی در بین مشتریان کمک کند. بسیاری از شرکت‌های اطراف با جلب توجه مردم، نشان تجاری خود را به صورت برچسب روی شیشه جلو اتومبیل نشان می‌دهند.

حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و قطار همیشه بهترین منبع برای تبلیغ یک محصول بوده است.

بسیاری از برندها بروشورهایی را در داخل و خارج از اتوبوس‌ها و قطارها می‌چسبانند. از سال 1800 استیکر راحت‌ترین راه برای بازاریابی هر محصول یا برند تجاری است. امروزه انیمیشن آنلاین در دسترس است که در بین جوانان محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.

استراتژی بازاریابی کمین در گوریلا مارکتینگ

بازاریابی کمین یکی از تکنیک‌های منحصر به فرد بازاریابی چریکی است که در آن شرکت‌ها و برندها تمایل دارند محصولات خود را در محلی که همان محصول قبلاً توسط یک شرکت دیگر یا توسط رقبای خود تبلیغ می‌شود، تبلیغ کنند.

بگذارید مثالی را برای شما توضیح دهیم فرض کنید یک شرکت A وجود دارد که اسپانسر یک بازی فوتبال است و سعی در تبلیغ کفش مردانه محصول خود دارد اما در شرکت B محصول مشابه دارد و آن‌ها اسپانسر این شرکت نیستند.

برای همین شرکت سعی می‌کند با ساختن یک بنر یا با آوردن نام شرکت در یک گروه، محصول خود را به طور غیر مستقیم تبلیغ کند. این نوع تبلیغات را تبلیغات کمین می‌نامند.

در مقالات بعدی نیز با دکمه همراه باشید تا با جدیدترین استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید و رقبا عقب نمانید! نمونه پروژه های دکمه را در سایر شبکه ها از جمله نماشا و آپارات می‌توانید مشاهده کنید.